Αγώνας Σπόρ

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ – Πανσερραϊκός 76-62

Αποδίδοντας όμορφο και ουσιαστικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ επικράτησε με 76-62 επί του Πανσερραϊκού και κατάφερε να τερματίσει στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και να αποφύγει τη διαδικασία των play out.

Η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου μπήκε στο παιχνίδι συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να πάρει μεγάλες διαστάσεις από την αρχή.  Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους 24-4 στο 9ο λεπτό.

Με το γκάζι πατημένο στο πρώτο ημίχρονο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ολοκλήρωσε το 2ο δεκάλεπτο με 46-19 θέτοντας τις βάσεις για επικράτηση.

Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο Πανσερραϊκός στο 3ο δεκάλεπτο βραχυκύκλωσε την επίθεση του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους 11 (51-40) στο 28ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση φτάνοντας και πάλι το σκορ στα επίπεδα των 20 πόντων με τον νικητή να έχει κριθεί. Τα τελευταία λεπτά αποτέλεσαν μια καλή ευκαιρία για τους προπονητής να χρησιμοποιήσουν όλους τους διαθέσιμους παίχτες δίνοντας έτσι έναν όμορφο χαρακτήρα.

Τα 10λεπτα: 24-7,46-19 ημίχρονο,56-40, 76-62 τελικό.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Καντά 11 (2), Τσίλογλου, Βερζαμάνης 4, Κατσαμούρης 23 (3), Τσαλαπάτας, Μαλανδρής 20 (5), Παπαδόπουλος, Μακαρατζής 4, Μπουτσακτσή 4, Παλλάκης 6 (2), Χρήστου 4, Ζαβούρας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κακιούζης): Αχτσής 2, Γρίψιος 11 (3), Γεωργιανός 12(1), Χριστοδούλου 1, Κεραμάρης 6, Μάντζιος 7, Αποστολίδης, Ντίνος 14 (2), Χατζόπουλος 3, Μπανάβας, Ντωνές 2, Πεχλιβανίδης 4.