Αγώνας Σπόρ

ΔΕΚΑ – ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ 69-48

Με το κίτρινο φύλλο αγώνα επέστρεψε από τη Θεσσαλονίκη ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ που ηττήθηκε από τη ΔΕΚΑ με 69-48 μένοντας έτσι για 3η συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τις επιτυχίες.

Μετά την εκτός έδρας ήττα από ΧΑΝΘ και την εντός από τους Μαχητές Πεύκων, το κακό τρίτωσε για το συγκρότημα του Δημήτρη Παπαδόπουλου που έχει απομακρυνθεί αρκετά από την 4αδα του πρωταθλήματος.

Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ μετά τις 3 συνεχόμενες ήττες έχει πέσει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα και χρειάζεται την επόμενη αγωνιστική τη νίκη απέναντι στην Σταυρούπολη για να αποκτήσει την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και ψυχολογία.

Στ καθαρά αγωνιστικό τομέα οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της συνάντησης αλλά η επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων επέτρεψε στη ΔΕΚΑ να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 39-24.

Η διαφορά κυμάνθηκε στα επίπεδα των 15 πόντων σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έτσι μοιραία ήρθε το τελικό 69-48.

Διαιτητές: Μαραμής-Πράττος-Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 17-14, 39-24, 51-33, 69-48

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Τουλούπης 8(1), Καπετάκης 12(2), Τσιροπούλης Μ. 4, Σουτζόπουλος 5(1), Πατρίκης, Καλαποθαράκος 9, Λιοτόπουλος 20(1), Κόνσουλας 11(1).

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Καντά 8(1), Παλλάκης7(1), Μακαρατζής 4(1), Τσίλογλου 2, Κατσαμούρης 6, Παπαδόπουλος 2, Μπουτσακτσή, Μαλανδρής 3(1), Χρήστου 16, Κάλτσος.