Έχασε με το ίδιο σκορ

Ακόμη μια φιλική αναμέτρηση περιλάμβανε το πρόγραμμα για την SKODA ΞΑΝΘΗ καθώς μετά την 1860 Μόναχο, αντίπαλος το απόγευμα της Τετάρτης ήταν η ομάδα του Άλεν. Όπως και λίγες ώρες νωρίτερα έτσι και σε αυτή την συνάντηση ο Γερμανός προπονητής Βολφγκανγκ Βολφ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές με στόχο να διαπιστώσει ακόμη καλύτερα την κατάσταση των ποδοσφαιριστών του.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση καθώς η αποστολή της SKODA ΞΑΝΘΗ συνάντηση κίνηση στο δρόμο με αποτέλεσμα να φτάσει 30 λεπτά πριν την έναρξη. Στην συνάντηση αγωνίστηκε και ο Βραζιλιάνος Λεάντρο Μεσίας που παίζει στην θέση του αμυντικού.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπέροχη δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με χαρακτηριστικότερες αυτές του Πόι και του Στρμπα που από ευνοϊκές θέσεις έστειλαν την μπάλα απελπιστικά άουτ. Το γκολ ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Πόι που εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μαρσελίνιο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ισοφάριση ήρθε ακριβώς με την λήξη του ημιχρόνου όταν οι Γερμανοί κέρδισαν φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Σούλου και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και με 2 τέρματα στο 57ο και 68ο λεπτό από τους Λίζενφελντ και Χας κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 3-1. Ο Δημήτρης Σουάνης στο 72ο λεπτό με σουτ από την μικρή περιοχή μείωσε σε 3-2 μετά από όμορφη ενέργεια του Κόλμπας.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Λοντίγκιν (73 Γκσπούρνιγκ), Παπαδημητρίου, Λιαπάκης, Κωστούλας, Φερναντέζ, Κιντάνα, Στρμπα, Ριζογιάννης, Μαρσελίνιο, Λουτσιάνο, Πόι.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Λεάντρο, Λιαπάκης (60 Σταθάκης), Μπέρτος, Κομεσίδης, Κόλμπας, Μάνδαλος, Αμπένα, Ζιέντσιουκ, Σουάνης και Μπολόνγκα.