Ηττα στο φιλικό

Μετά τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια προετοιμασίας στη Βουλγαρία και τις νίκες με 3-2 επί της Αλτίν Ασίρ, με 2-1 επί της Μπότεφ Βράτζα, την ισοπαλία (0-0) με τη Ν. Σαλαμίνα και την ήττα με 1-2 από την ΑΕΛ Λεμεσού, η Xanthi FC το Σάββατο το απόγευμα αντιμετώπισε τον Άρη Θεσσαλονίκης στην πρώτη εντός έδρας φιλική αναμέτρηση. Το τελικό 0-1 στο Xanthi FC Arena διαμορφώθηκε από το γκολ του Γιουνές στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους.

Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής Ελλάδος Μίκαελ Σκίμπε.

Ο Μίλαν Ράσταβατς έχοντας προγραμματίσει δύο φιλικά το Σαββατοκύριακο με την επιδίωξη να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους ποδοσφαιριστές του, διανύοντας την τελική ευθεία πριν την έναρξη του πρωταθλήματος που έχει προγραμματιστεί για το Σαββατοκύριακο 25-26 Αυγούστου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κώστας Κοτσάνης με α’ βοηθό τον κ. Χατζηνάκο της ΕΠΣ Δράμας, β’ βοηθό τον κ. Τζιώτζιο της ΕΠΣ Θράκης ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Τσοπουλίδης της ΕΠΣ Ξάνθης.

XANTHI FC: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας (40′ Μελιόπουλος), Συλλά, Καμαρά (69′ Καντά), Ντε Λούκας, Ντουρίτσκοβιτς (69′ Ορφανίδης), Κίκε (80′ Φασίδης), Γέντρισεκ, Κάστρο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Σόουζα, Χιμένες, Μπάσα, Ιντζόγλου, Κολάζο, Γκαρσία, Παυλίδης, Μενέντεζ, Γιουνές.

Έπαιξαν και οι: Αναγνωστόπουλος, Δεληζήσης, Ναζλίδης, Σταμπουλίδης, Μπακούτσης, Μιλούνοβιτς, Διαμαντόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Ματίγια, Βαλεριανος, Κωνσταντινίδης.

Επόμενος φιλικός αγώνας για την Xanthi FC είναι αύριο Κυριακή (18:00) με αντίπαλο τον Ορφέα Ξάνθης, ενώ το επόμενο Σάββατο (18/8) θα αντιμετωπίσει τη Λάρισα και την Κυριακή (19/8) τον Ηρακλή, εντός έδρας.