ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ Η ΞΑΝΘΗ

Λαχτάρισε στο φινάλε, αλλά η Ξάνθη πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας! Νίκη με 2-1 στο Μαυροθαλασσίτης κόντρα στο Αιγάλεω, το οποίο τα έδωσε όλα για την ανατροπή μεχρι το τελευταίο λεπτό!

Η Ξάνθη δέχθηκε πίεση, αλλά είχε την ποιότητα και την δυναμική να βγάλει εις πέρας το πρώτο μέρος. Αν και το Σίτι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν απέφυγε το μοιραίο. Ο Γιουραζόφσκι στο 24΄ με σέντρα-λουκούμι βρήκε στο ύψους του πέναλτι τον Λαμπριάκο, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη στην επανάληψη και στο 62’ με μια οβίδα του Μπάρκογλου έξω από την περιοχή έκνε το 0-2.

Η Ξάνθη αγωνιζότανε από το 65′ με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Γιουρασόφσκι.

Το Αιγάλεω προς το τέλος του ματς, κι ενώ η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες, απείλησε και μείωσε το σκορ με τον Πετρόπουλο στο 89’

Αιγάλεω: Γιαλλουρής, Σουλίδης, Μιχελής (63′ Καμπαγέρο), Μεϊντής (46′ Μουστόγιαννης), Τσάτσος, Φορτσέτι, Όμο, Εντουσέι, Λαζάρου, Σίμανεκ (63′ Παλάσκας), Πετρόπουλος

Ξάνθη: Τούρινα, Ρίκα, Ζουέλα, Βάλλας, Κωστούλας Μπάρκογλου, Λαμπριάκος (84′ Αλβα), Κιντάνα, Ραντζίσκι (73′ Γκαρσία), Τόμιτς (70′ Διγκόζης), Γιουρασόφσκι