ΑΦΗΣΕ 2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Η ΞΑΝΘΗ

Η Ξάνθη για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι κατέκτησε το βαθμό της ισοπαλίας συνεχίζοντας το αήττητο σερί της που τη διατηρεί στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και έμεινε στο 0-0 με την ομάδα ΜΑΣ , η οποία δεν έχει δεχθεί γκολ μακριά από τα “Πηγάδια”.

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε τη Σκόντα Ξάνθη με 4-5-1 με τον Σουάνη στα δεξιά και τον Κιντάνα πίσω από τον Κιντάνα, θέλοντας έτσι να ελέγξει το χώρο του κέντρου και να διαφυλάξει τα νώτα του. Οι παίκτες της ομάδας μας δεν είχαν δεχθεί γκολ εκτός έδρας και ήθελαν να διατηρήσουν το σερί τους και σε αυτό το παιχνίδι. Ο Εργοτέλης με απουσίες στο κέντρο της άμυνας, καθώς Κορδονούρης και Χίμπλινγκερ είναι τραυματίες κατέβηκε με επιθετικούς προσανατολισμούς.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν ανοικτούς χώρους για να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των Κουτσιανικούλη, Ογκουνσότο και όποτε απείλησαν τον Γκσμπούρνινγκ, το έκαναν με τα μακρινά σουτ του Τζούνιορ. Οι φιλοξενούμενοι με τον Σουάνη από τα δεξιά, να κρατάει πίσω τους Φραγκουλάκη, Κουτσιανικούλη, είχαν καταφέρει να ελέγξουν ρυθμό του αγώνα, όμως δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι, με αποτέλεσμα ο Δασκαλάκης να επέμβει μόνο μία φορά σε σουτ του Γκρζελακ στο 30′.

Ο Νίκος Καραγεωργίου πραγματοποίησε δύο γρήγορες αλλαγές στο δεύτερο μέρος, αλλά η εικόνα της ομάδος του δεν άλλαξε. Ο Γκσμπούρνινγκ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα και μόνο μία φορά ανησύχησε στο δεύτερο μέρος, καθώς Ζουέλα και Βάλλας είχαν “εξουδετερώσει” τους Ογκουνσότο, Μπουντιμίρ. Ο Γιώργος Παράσχος άλλαξε το σύστημα του σε 4-4-2 με την είσοδο του Πόι, αλλά αντί να γίνει η ομάδα του πιο επιθετική, οπισθοχώρησε και αναγκάστηκε να ρίξει στη μάχη και τον Παππά. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν και έτσι έμειναν στο 0-0.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Φερνάντες, Κένεντι, Τζούνιορ, Πλάσενγκερ, Ορφανός, Φραγκουλάκης (61′ Μάρτινς), Κουτσιανικούλης (61′ Ρομάνο), Μπούντιμιρ (80′ Βακουφστής), Ογκουνσότο. Σκόντα Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσμπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Ζουέλα, Βάλλας, Ταϊντέρ, Φλίσκας, Κιντάνα (75′ Παππάς), Γκρζέλακ (84′ Ντοριβάλ), Σουάνης (62′ Πόι), Αγκάλι

Η εξέλιξη του αγώνα

9′ Σουτ τζούνιορ έξω από την περιοχή, ο Γκσμπούρνινγκ με το δεξί χέρι πέταξε την μπάλα πάνω από το δοκάρι

20′ Ο Μπούντιμιρ με τακουνάκι έστρωσε στον Τζούνιορ, ο οποίος με έναν “κεραυνό” έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι

21′ Ο Σουάνης σέντραρε από τα δεξιά, σουτ του Αγκάλι, η μπάλα κόντραρε στον Φερνάντες και πέρασε κόρνερ

29′ Σουτ Τζούνιορ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γκσμπούρνινγκ

30′ Φάουλ του Φλίσκα, σουτ Γκρζέλακ από τα αριστερά μέσα από την περιοχή, ο Δασκαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

46′ Ο Παπαδημητρίου έκανε την κούρσα από τα δεξιά και έβγαλε τη συρτή σέντρα, ο Αγκάλι από το σημείο του πέναλτι επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

53′ Αντεπίθεση της Ξάνθης, ο Σουάνης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κιντάνα επιχείρησε την κεφαλιά, ο Δασκαλάκης μπλόκαρε εύκολα

61′ Ο Μάρτινς στη θέση του Φραγκουλάκη

61′ Ο Ρομάνο στη θέση του Κουτσιανικούλη

62′ Ο Πόι στη θέση του Σουάνη

71′ Ο Ζουέλα στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στον Μπούντιμιρ, το σουτ του τελευταίου ήταν άστοχο με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ

74′ Κίτρινη στον Φλίσκα

75′ Ο Παππάς στη θέση του Κιντάνα

76′ Σουτ Πόι από τα δεξιά μέσα από την περιοχή, ο Δασκαλάκης δύσκολα με το αριστερό χέρι απόκρουσε το σουτ του αντιπάλου του

80′ Ο Βακουφστής στη θέση του Μπούντιμιρ

82′ Σουτ Τζούνιορ έξω από την περιοχή, ο Γκσμπούρνινγκ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, προ του Βακουφτσή που παρακολουθούσε τη φάση και ήταν έτοιμος να επέμβει

84′ Ο Ντοριβάλ στη θέση του Γκρζέλακ

86′ Κίτρινη στον Πλάσνεγκερ που κράτησε τον Πόι

86′ Κίτρινη στον Πόι για διαμαρτυρία