Επιστροφή στις νίκες

Πολύτιμη νίκη με 1-0 πέτυχε η Skoda Ξάνθη σε βάρος του Λεβαδειακού, τον οποίο βύθισε αρκετά στον βαθμολογικό πίνακα, παίρνοντας ταυτόχρονα σημαντική βαθμολογική ανάσα. Η ομάδα της Ξάνθης ήταν αισθητά καλύτερη και δεν απειλήθηκε παρά μόνο σε μία φάση από την ομάδα της Βοιωτίας.
Ο αγώνας άρχισε με την Skoda Ξάνθη να πραγματοποιεί εκρηκτικό ξεκίνημα. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πόι έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ και 3 λεπτά αργότερα κατάφερε να σκοράρει με διπλή προσπάθεια και κοντινό σουτ. Η ομάδα της Ξάνθης συνέχισε να πιέζει χάνοντας και άλλες σημαντικέ ευκαιρίες μέχρι τη συμπλήρωση του ημιώρου όταν έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα.

Ο Ζίεντσουκ πιέστηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έπεσε με αποτέλεσμα η Ξάνθη να ζητήσει πέναλτι. Στις διαμαρτυρίες του Γιάννη Παπαδημητρίου ο διαιτητής Λαμπρόπουλος του έδειξε την κίτρινη κάρτα και στην αμέσως επόμενη φάση, σε φάουλ που έκανε σε αντεπίθεση του Λεβαδειακού ο αρχηγός της Skoda Ξάνθης δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Skoda Ξάνθη συνέχισε να έχει την καθολική υπεροχή και στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η ομάδα της Λειβαδιάς ανέλαβε μερικές πρωτοβουλίες αλλά υπήρξε φλύαρη, χωρίς να απειλήσει ούτε ελάχιστα την εστία του Γκσπούρνινγ ενώ την μοναδική ευκαιρία πραγματοποίησε και πάλι η Ξάνθη με σουτ του Κιντάνα που κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα. Η ομάδα του Μαντζουράκη παρότι αρχικά ανέκοψε ρυθμό και προσπάθησε να διατηρήσει το πολύτιμο 1-0, στο τελευταίο 20λεπτο ανέκτησε την κατοχή και πίεσε αρκετά, χωρίς όμως να καταφέρει να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Καρακώστα, λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος.

Όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεως μετά απ0ό στημένη φάση ο Λεβαδειακός έχασε τη μοναδική αλλά μεγάλη του ευκαιρία όταν σε σουτ του Σερτζίνιο, απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Γκσπούρνινγκ που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Αγκάλι προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Skoda Ξάνθη παρότι αγωνίστηκε για μία ώρα με λιγότερο παίκτη, εντούτοις διατήρησε την κατοχή και την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του ματς και κυκλοφόρησε αρκετά καλά την μπάλα. Ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό της επανάληψης, φτάνοντας απολύτως δίκαια στη νίκη.

Στις δηλώσεις του ο τεχνικός Γιάννης Μαντζουράκης απέδωσε τα εύσημα στους παίκτες του για το γεγονός ότι αγωνίστηκαν υπό το βάρος της βαθμολογικής πίεσης και της τελευταίας εντός έδρας ήττας και ήταν αρκετά καλοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παρά το ‘άγχος

Οι συνθέσεις:

Skoda Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Πόι, Φλίσκας, Στρμπα, Κιντάνα(81’ Μαρσελίνιο), Ζίεντσουκ (62’ Σουάνης), Λουτσιάνο (38’ Σταθάκης)

Λεβαδειακός: Καρακώστας, Μουλόπουλος, Μπράνκο, Μασάδο, Μαρτορέλ (58’ Βασιλείου), Ζησόπουλος, Ταραλίδης (72’ Μαχαίρας), Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Σερζίνιο, Μπαλβορίν (46’ Αγκάλι)