ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Την 2η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η SKODA ΞΑΝΘΗ στο γήπεδό της στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague.

Η ξανθιώτικη ομάδα σημείωσε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και επικράτησε με 2-0 επί του Άρη. Ο Πέτρος Μάνταλος στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ και ο Εστεμπάν Σολάρι στο 63’ πέτυχε το 2-0.

Οι δηλώσεις των προπονητών

ΝΙΚΟΣ ΚΕΧΑΓΙΑΣ (SKODA ΞΑΝΘΗ): «Όπως είχα πει και στους ποδοσφαιριστές μου η νίκη ήταν μονόδρομος για μας. Προετοιμαστήκαμε πολύ καλά γι’ αυτή την αναμέτρηση. Είχαμε και την τύχη με το μέρος μας αλλά γενικά ήμασταν και καλύτεροι από τον αντίπαλο. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου που δούλεψαν εξαιρετικά κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Ευχαριστώ τους παίκτες και τους συνεργάτες μου, προσπάθησα να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό και να ανταποκριθώ κι εγώ προσωπικά στο παιχνίδι.»

ΖΟΡΑΝ ΜΙΛΙΝΚΟΒΙΤΣ (Άρης): «Συγχαρητήρια στην ομάδα της SKODA ΞΑΝΘΗ που κέρδισε αυτό το παιχνίδι. Σε μία αναμέτρηση στην οποία έχω την αίσθηση ότι ο Άρης άξιζε κάτι καλύτερο. Η αμυντική μας λειτουργία στις φάσεις των γκολ δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Στην ουσία η SKODA ΞΑΝΘΗ είχε ένα δοκάρι και δύο γκολ. Συνολικά νομίζω ότι οι παίκτες της έκαναν περισσότερα λάθη, απ’ ότι εμείς στην αμυντική μας λειτουργία. Η θέση που βρισκόμαστε είναι δύσκολη. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να βελτιωθούμε. Κάποια στιγμή η τύχη θα έρθει με το μέρος μας. Έχω πίστη και στην ομάδα μου και στις ικανότητές μας και δείξαμε κάποια σημάδια της δουλειάς μας στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Στο μέλλον θα δούμε τον Άρη καλύτερο.»