Νίκη ψυχολογίας

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η SKODA ΞΑΝΘΗ το βράδυ της Κυριακής. Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague η ξανθιώτικη ομάδα κέρδισε με 1-0 τον Πανθρακικό χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Εστεμπάν Σολάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δηλώσεις των προπονητών

ΑΚΗΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ (Πανθρακικός):

«Θεωρώ ότι ήταν ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς φάσεων. Νομίζω ότι ελέγχαμε πλήρως τον ρυθμό. Δεν κινδυνεύσαμε καθόλου από την SKODA ΞΑΝΘΗ. Ήμασταν διαβασμένοι καλά αλλά το σημείο όπου μπήκε το γκολ και ο τρόπος μας με τον οποίο έγινε, μας στεναχωρεί. Το γκολ μπήκε όταν και παίζαμε με 10 παίκτες. Ήταν ένα φθηνό γκολ για ομάδα Superleague. Από εκεί και μετά προσπαθήσαμε να γίνουμε απειλητικοί αλλά δεν τα καταφέραμε. Οι παίκτες μου έκαναν μεγάλη προσπάθεια και δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο. Χάσαμε την αναμέτρηση χωρίς η μπάλα να μπει στην περιοχή μας και με βάση την εικόνα μας αξίζαμε τον βαθμό της ισοπαλίας. Μας στεναχωρεί ο τραυματισμός του Εμπό που έχει κάταγμα στα πλευρά. Θα είναι μία μεγάλη απώλεια για μας. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε για την συνέχεια του πρωταθλήματος.»

ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (SKODA ΞΑΝΘΗ):

«Κερδίσαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ήταν ένα ντέρμπι γειτονικό, με τις ιδιαιτερότητές του. Πρέπει να συγχαρούμε τους παίκτες μας για την προσπάθεια που κατέβαλαν και κέρδισαν το παιχνίδι. Ένα αποτέλεσμα που είναι σημαντικό και για την κοινωνία της Ξάνθης. Συγχαρητήρια και στον αξιόλογο σημερινό μας αντίπαλο, τον Πανθρακικό, για την εικόνα του στην αναμέτρηση. Η SKODA ΞΑΝΘΗ δεν έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα. Ο Σολάρι θέλαμε να μας δώσει κάποια πράγματα στο επιθετικό παιχνίδι και γι’ αυτό τον αποκτήσαμε. Δεν επικεντρωνόμαστε στην εμφάνιση ενός παίκτη μόνο. Όλοι θα προσφέρουν σ’ αυτό το πρωτάθλημα.»

Εισιτήρια: 1.754

Εισπράξεις: 13.894 €