Το πρώτο διπλό

Με γκολ του Μπέντζαμιν Ονουάτσι – το 5ο φετινό – στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η SKODA ΞΑΝΘΗ πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο κόντρα στον ΠΑΟΚ στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague.

Το τελικό 0-1 είναι δίκαιο για την ξανθιώτικη ομάδα με τα χρώματα της οποίας πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους οι Παΐτο Μουκάνα και Καρίμ Σολτάνι.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη και η πρώτη εντός έδρας ήττα για τους γηπεδούχους στο φετινό πρωτάθλημα.

Περιγραφή αγώνα

Με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της η SKODA ΞΑΝΘΗ παρατάχθηκε στην Τούμπα για το παιχνίδι της 19ης αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έδωσε φανέλα βασικού στον Μουκάνα Παΐτο που έκανε το ντεμπούτο του στη Superleague ενώ Κομεσίδης, Βάλλας και Γούτας ήταν οι άλλοι τρεις της άμυνας. Στην άξονα του κέντρου ήταν οι Φλίσκας και Ντιέ με τους Μαρίν και Σμιθ στα άκρα ενώ Μάνταλος και Ονουάτσι ήταν πιο προωθημένοι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 67% κατοχή με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου όμως η SKODA ΞΑΝΘΗ στην συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της κι έδειξε διάθεση να διεκδικήσει κάτι καλό στην κόντρα επίθεση.

Ο Ονουάτσι είχε προειδοποιήσει στο 31’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος μετά από όμορφη ενέργεια των παικτών της SKODA ΞΑΝΘΗ ο Νιγηριανός επιθετικός με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 0-1.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης καμία από τις δύο ομάδες δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή.

Η SKODA ΞΑΝΘΗ δεν έδειξε διάθεση να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο κι έχοντας σωστή αλληλοκάλυψη κρατούσε εύκολα τον ΠΑΟΚ μακριά από τα καρέ του Λοντίγκιν, ενώ ταυτόχρονα έψαχνε τους τρόπους να πετύχει κι άλλο γκολ.

Στο 60’ ο Βασιλακάκης πήρε την θέση του τραυματία Κώστα Φλίσκα που αποχώρησε ενώ λίγο αργότερα ο Γιώργος Δώνης έριξε στο παιχνίδι τους έμπειρους Λίνο και Γκαρσία αντί των Σταφυλίδη – Κάτσε αντίστοιχα.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν συγκεντρωμένοι και κρατούσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στο 83’ ο Καρίμ Σολτάνι που πήρε τη θέση του Σμιθ, πραγματοποίησε κι αυτός το ντεμπούτο του με την ξανθιώτικη φανέλα με τον Γιούρι Λοντίγκιν στο 84’ να κάνει σπουδαία απόκρουση στην κεφαλιά του Φωτάκη.

Το τελικό 0-1 θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο αν στη φάση του Ονουάτσι στο 85’ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

Φάσεις – Γκολ

Στο 29’ κόντρα επίθεση για την SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Φλίσκα να πασάρει στον Σμιθ που από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ που πέρασε άουτ.

Στο 31’ μεγάλη ευκαιρία με τους Ονουάτσι – Μάνταλο να συνεργάζονται και τον πρώτο να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα δεν βρήκε εστία.

Στο 32’ δυνατό κι άστοχο σουτ του ΛόρενςΣτο 39’ σέντρα του Σμιθ κεφαλιά του Μάνταλου σε κόρνερ ο Γλύκος πέταξε την μπάλα που είχε πάρει περίεργη τροχιά.

Στο 40’ νέο σουτ του Λόρενς πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο 44’ ο Μάνταλος απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Γλύκος ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε.Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου Μάνταλος – Φλίσκας – Ονουάτσι και Μαρίν συνεργάστηκαν, ο τελευταίος έδωσε την τελική πάσα και ο Ονουάτσι με πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γλύκου κάνοντας το 0-1.

Στο 65’ το γύρισμα του Σαλπιγγίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.Στο 74’ μετά από κόρνερ του Λόρενς δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ της SKODA ΞΑΝΘΗ αλλά ο κίνδυνος απομακρύνθηκε και τον Σαλπιγγίδη να μην σκοράρει.Στο 76’ καλό σουτ του Μάνταλου πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο.

Στο 78’ φάση διαρκείας με το σουτ του Αθανασιάδη να περνά κόρνερ.

Στο 80’ το σουτ του Ονουάτσι μπλόκαρε ο Γλύκος.Στο 82’ σουτ του Παΐτο με το αριστερό πέρασε άουτ.

Στο 84’ ο Φωτάκης έπιασε την κεφαλιά και ο Λοντίγκιν πραγματοποίησε σωτήρια απόκρουση.

Στο 86’ ο Ονουάτσι έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του να μετατρέπεται σε κόρνερ.

Διαιτητής: Γιάχος Αθανάσιος (ΕΠΣ Χίου)

Α’ Βοηθός: Φαντόπουλος Νίκος (ΕΠΣ Πειραιά)

Β’ Βοηθός: Σωτηρόπουλος Χρήστος (ΕΠΣ Αχαΐας)

4ος Διαιτητής: Τοπούζης Ιωάννης (ΕΠΣ Θράκης)

Κίτρινες: 9’ Ντιέ, 22’ Κάτσε, 47’ Παΐτο, 80΄ Κατσουράνης, 87’ Γούτας

Συνθέσεις ομάδων ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σταφυλίδης (62’ Λίνο), Κατσικάς, Σίλντενφελντ, Σαλπιγγίδης, Λόρενς, Κωνσταντινίδης, Λαζάρ (81’ Φωτάκης), Κάτσε (62’ Γκαρσία), Κατσουράνης, Αθανασιάδης.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Λοντίγκιν, Παΐτο, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Ντιέ, Φλίσκας (60’ Βασιλακάκης), Μαρίν, Σμιθ (83’ Σολτάνι), Μάνταλος (78’ Πρίττας), Ονουάτσι.