Πρώτη εκτός έδρας νίκη

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η SKODA ΞΑΝΘΗ πέρασε με το 0-2 από τους “Ζωσιμάδες” εις βάρος του ΠΑΣ Γιάννενα κι έφτασε τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ο Εντιμάρ με πανέμορφο φάουλ στο 31′ και ο Μαρκόφσκι με σουτ στο 53′ ήταν αυτοί που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Περιγραφή αγώνα

Νικήτρια από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι βγήκε η SKODA ΞΑΝΘΗ την Κυριακή το απόγευμα στους “Ζωσιμάδες” με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Νικήτρια από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι βγήκε η SKODA ΞΑΝΘΗ την Κυριακή το απόγευμα στους “Ζωσιμάδες” με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννενα. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη έφτασαν στο πρώτο εκτός έδρας τρίποντο της φετινής σεζόν καθώς σκόραραν από μία φορά σε κάθε ημίχρονο επικρατώντας με 0-2.

Ο ΠΑΣ στο ξεκίνημα μπορεί να είχε δοκάρι με το σουτ του Μπακαγιόκο όμως η ξανθιώτικη ομάδα ήταν αποτελεσματική και εκμεταλλεύτηκε το φάουλ του Εντιμάρ στο 31′ ανοίγοντας το σκορ.

Στην επανάληψη και μέσα σε ένα λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τους φιλοξενούμενους καθώς αρχικά οι γηπεδούχοι με τον Μπουζίντ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Βιβιανί να σταματά εντυπωσιακά την κεφαλιά του και στη συνέχεια ο Μαρκόφσκι “σφράγισε” την επιτυχία με το δεύτερο γκολ της ξανθιώτικης ομάδας. Στη συνέχεια και μέχρι την λήξη της αναμέτρησης ο Στεφάν Ντεμόλ προσπάθησε με τις κινήσεις του να φορτώσει την αντίπαλη περιοχή ωστόσο η SKODΑ ΞΑΝΘΗ δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα κι έφτασε στο πρώτο εκτός έδρας τρίποντο.

Φάσεις – Γκολ

Στο 6′ το σουτ του Βλαχοδήμου μπλόκαρε ο Φεγκρούς.

Στο 8′ οριζόντιο δοκάρι για τον ΠΑΣ με το βολέ του Μπακαγιόκο.

Στο 17′ το σουτ του Ζαϊρί, η μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 24′ την κεφαλιά του Λίλα μπλοκάρει ο Βιβιανί.

Στο 31′ ο Εντιμάρ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 0-1.
Στο 51′ ο Βιβιανί πάνω στην γραμμή απομάκρυνε την κεφαλιά οτυ Μπουζίντ!

Στο 52′ ο Πόι έχασε την ευκαιρία.

Στο 53′ ο Βασιλακάκης πεσμένος πάσαρε στον Μαρκόφσκι κι ο Σέρβος με σουτ πέτυχε το 0-2.
Στο 66′ άστοχη ήταν η κεφαλιά του Γεωργίου.

Στο 72′ το νέο καλό χτύπημα φάουλ του Εντιμάρ απέκρουσε ο Φεγκρούς.