Αφησε 2 βαθμούς στο Αγρίνιο

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του Σαββάτου στο γήπεδο του Παναιτωλικού μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της SKODA ΞΑΝΘΗ. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, από τα γκολ των Καπετάνου (34’) – Παπαστεριανού (64’) και Ουάρντα (68’ πέν., 81’) κι έδωσε από ένα βαθμό στους δύο αντιπάλους με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να έχει πλέον 30 στον σχετικό πίνακα. Αυτή ήταν η 7η ισοπαλία μακριά από την έδρα της για την SKODA ΞΑΝΘΗ που παρέμεινε αήττητη για 5ο διαδοχικό παιχνίδι.

Οι φάσεις του αγώνα

10’ Το σουτ του Παπαστεριανού κόντραρε και το νέο σουτ του Σολτάνι κατέληξε κόρνερ μετά την κόντρα αμυνόμενου.
11’ Ο Λισγάρας δεν πρόλαβε με τάκλιν να ανοίξει το σκορ μετά το κόρνερ του Λουσέρο και την κεφαλιά του Σολτάνι.
17’ Από πλάγια ο Νιέτο έκανε την δυνατή συρτή σέντρα με τον Κέβιν να απομακρύνει.
34’ Ο Νιέτο κυνήγησε τη φάση από τον Μύγα και από αριστερά έκανε την σέντρα στον Καπετάνο που με πλασέ έγινε το 0-1.
37’ Μακρινό σουτ του Μάρκος Πάουλο πέρασε άουτ.
45’ Τη σέντρα του Κάπελ δεν πρόλαβε ο Μαρκόφσκι.
47’ Το σουτ του Ουάρντα απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζαρόπουλος.
48’ Η κεφαλιά του Μαρκόφσκι από τη σέντρα του Ουάρντα πέρασε άουτ.
52’ Ο Σολτάνι πιεζόμενος άργησε στο ύψος της περιοχής και ανακόπηκε.
58’ Ο Μύγας έκοψε τον Νιέτο πριν σουτάρει.
64’ Ο Παπαστεριανός καλυπτόμενος, δέχθηκε την πάσα του Νιέτο και με μονοκόμματο σουτ έκανε το 0-2.
68’ Ο Δημητρόπουλος καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού και ο Ουάρντα από τα 11 βήματα έκανε το 1-2.
76’ Σέντρα του Λουσέρο στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόντρα επίθεση στον Σολτάνι με τον Αλγερινό να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.
81’ Μακρινό φάουλ του Ουάρντα και 2-2.
85’ Ο Σολτάνι έκανε την κεφαλιά πάσα στον Σκούρτη αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε.
91’ Την κεφαλιά του Βασιλακάκη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Διαιτησία

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (ΕΠΣ Φθιώτιδας) με βοηθούς τους κ.κ. Ιωάννη Τουμπακάρη (ΕΠΣ Αθηνών) – Αντώνη Διπλάρη (ΕΠΣ Καρδίτσας) ενώ 4ος διαιτητής ο Γιώργος Μιχαηλίδης της ΕΠΣ Βοιωτίας. Έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Νιέτο στο 24’, στον Λισγάρα στο 45+’, στον Σολτάνι στο 53’, στον Λουσέρο στο 70’, στον Ουάρντα στο 82’ και στον Μύγα στο 87’.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κέβιν (70’ Κλέσιο), Κούσας, Ρουσκουγιέδα (46’ Φερέιρα), Κάπελ, Παπάζογλου (12’ λ.τρ. Βασιλούδης), Μάκος, Μαρκόφσκι, Μάρκος Πάουλο, Μύγας, Ουαρντά.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Γουάλας, Φλίσκας, Λισγάρας, Καρυπίδης, Παπαστεριανός (80’ Σκούρτης), Λουσέρο, Σολτάνι, Ορφανίδης (58’ Βασιλακάκης), Νιέτο (74’ Ντιμιτρόφ), Καπετάνος.