SKODA ΞΑΝΘΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-0

SKODA ΞΑΝΘΗ και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Το τελικό 0-0 του «SKODA ΞΑΝΘΗ Arena» αποτελεί την 11η φετινή ισοπαλία – 5η εντός έδρας – για τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου που με τους 26 βαθμούς βρίσκονται στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Οι φάσεις του αγώνα

2’ Ο Μούκαμ έκανε το άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή.

16’ Με τάκλιν ο Μπέρτος σταμάτησε τον Μάσα πριν σουτάρει μέσα από την περιοχή.

26’ Το σουτ του Σκούρτη μπλόκαρε ο Μπαντής.

27’ Η προσπάθεια του Μούκαμ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ζαρόπουλου.

35’ Μετά από κλέψιμο του Βασιλακάκη, ο Σκούρτης πάσαρε στον Σολτάνι με την ευκαιρία να χάνεται.

44’ Το φάουλ του Μάσα μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.

51’ Το σουτ του Γιάννου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας

.53’Μπέρτος – Βασιλακάκης συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να «σπάει» την μπάλα στον Ορφανίδη, ο οποίος αστόχησε στο τετ α τετ, χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

73’ Ο Νιέτο βγήκε μόνος με τον τερματοφύλακα, τσίμπησε την μπάλα και βρέθηκε στο έδαφος σε μία φάση που ξεσήκωσε τους Ξανθιώτες που διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι.

87’ Ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε την προσπάθεια του Ζησόπουλου μετά την εκτέλεση φάουλ του Αστέρα.

92′ Το σουτ του Μπαξεβανίδη έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Μπαντής.

Διαιτησία Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος της ΕΠΣ Μακεδονίας με βοηθούς τους κ.κ. Γεωργαράκο Νίκο (ΕΠΣ Αθηνών) – Σταυρουλάκη Γιώργο (ΕΠΣ Ρεθύμνου) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Σπυρίδων Σελιμος της ΕΠΣ Λακωνίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Σολτάνι, Νιέτο (74’ Κρίστοφερ), Ορφανίδης (55’ Παπαστεριανός), Σκούρτης (65’ Καπετάνος).

Αστέρας Τρίπολης:Μπαντής, Ζησόπουλος, Ντουντού (77’ Σανκαρέ), Κιτόκο, Αλόκο, Γιαννούλης, Μπερτόλιο (88’ Λούι), Χαμντανί, Μουκάμ, Μάσα (72’ Ιωαννίδης), Γιάννου.