Πανιώνιος – Xanthi FC 2-0

Την ήττα γνώρισε η Xanthi FC στον αγώνα της 19ης αγωνιστικής της Super League με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0 σκοράροντας με τους Κόρμπο (22’) Μπεν (67’ πέναλτι) επί της ξανθιώτικης ομάδας που από το 43’ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντε Λούκας και διαμαρτυρήθηκε για το πέναλτι του 2-0. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου παραμένουν στους 32 βαθμούς μετά την συνολικά 5η φετινή ήττα. Ντεμπούτο με την ξανθιώτικη φανέλα έκανε ο Αλφρέδο Μεχία.

Στις καλύτερες φάσεις του αγώνα, στο 11’ ο Μασούντ έκανε την πάσα στον Μπεν με τον Ζίβκοβιτς να μετατρέπει σε κόρνερ το σουτ του τελευταίου. Στο 22’ ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ μετά από ατομική ενέργεια και εύστοχο πλασέ του Κόρμπου στο τετ α τετ. Στο28’ το σουτ του Φούντα απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. Στο 37’ ο Μασούντ συνεργάστηκε με τον Φούντα με τον τελευταίο να κάνει το άστοχο σουτ. Στο 38’ Βασιλακάκης – Σολτάνι και Ράνος συνεργάστηκαν με τον επιθετικό της ομάδας να κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου. Το σουτ του Κόρμπου στο 45’ μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Λάζιτς δεν εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Γιαννώτη καθώς το πλασέ του πέρασε άουτ. Στο 54’ άστοχο το πλασέ του Κόρμπου. Στο 65’ ο Πανιώνιος κέρδισε πέναλτι μετά από μία αμφιλεγόμενη φάση σε μαρκάρισμα του Καρασαλίδη στον Μαχμούτοβιτς στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο Μπεν σκόραρε από τα 11 βήματα κι έκανε το 2-0. Στο 79’ ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε την κοντινή προσπάθεια του Κόρμπου. Το σουτ του Πιτσέλι στο 87’ απέκρουσε δύσκολα ο Γιαννιώτης σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις το σουτ του Μαχμούτοβιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ζίβκοβιτς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου) με βοηθούς τους κ.κ. Ευθυμιάδη Δαμιανό (ΕΠΣ Πιερίας) – Πολυχρόνη Κωσταρά (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας) ενώ 4ος διαιτητής ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (ΕΠΣ Πειραιά).

Κίτρινες κάρτες: 19’ Φούντας, 19’ Ντε Λούκας, 51’ Λουσέρο, 58’ Κόρμπος, 65’ Καρασαλίδης

Κόκκινες κάρτες: 43’ Ντε Λούκας

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τσαουλής, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (79΄Λάμπρου), Φούντας (53’ Μαχμούτοβιτς), Μασούντ (89’ Σαββίδης), Μπεν.

Xanthi FC (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Λουσέρο (73’ Πιτσέλι), Βασιλακάκης, Φλίσκας, Ντε Λούκας, Σολτάνι, Ράνος (46’ Μεχία), Λάζιτς (63’ Γιουνές).