Αγώνας Σπόρ

Πανελλήνιο Παίδων, Final-8: Πανιώνιος-Περιστέρι 46-72

Το Περιστέρι θα είναι η δεύτερη ομάδα του μεγάλου τελικού του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων, καθώς με εξαιρετική απόδοση στην τρίτη περίοδο επικράτησε με 72-46 του Πανιωνίου και θα αντιμετωπίσει αύριο στις 16:00 τον Ολυμπιακό στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά στην Ξάνθη.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 7-2 ύστερα από τρίποντο του Στεργίου, 7΄33΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το Περιστέρι με σερί 5-0 πέρασε με 8-7, όμως οι Νεοσμυρνιώτες ξαναπήραν την πρωτοπορία και τη διατήρησαν μέχρι το 9ο λεπτό όταν ο Φυλακτάκης με βολές ισοφάρισε σε 14-14. Ένα σερί 5-0 για τους παίκτες της Δυτικής Αττικής τους έδωσε προβάδισμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο δεκάλεπτο και έφθασαν το ματς στον πόντο (19-18). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι την ανάπαυλα, με το Περιστέρι να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου το Περιστέρι αποφάσισε να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη με σερί 18-2 στα επτά πρώτα λεπτά της. Το σκορ έγινε 54-32, 3΄03΄΄ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με βολές του Τραχίλη και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Λιαρομάτης, Ραπτογιάννης, Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 36-57, 46-72

Πανιώνιος (Κοψιάς, Καλούδης): Λαζαρίδης 8, Σκαράκης 5, Ξανθόπουλος 10, Γκουνταρέλης, Καρκούλιας 3(1), Σεραλίδης 2, Τσαβολάκης, Θωμάκος 1, Παναγόπουλος, Παπαιωάννου 2, Παπαδογιάννης, Στεργίου 15(1).

Περιστέρι (Δελή, Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης 6, Μαλεσιάδας, Παπαδάτος 5(1), Χαϊδεμένος 15, Παπαδογιάννης 2, Τζερεμές 8(1), Κοντογιάννης 7, Βούκτσεβιτς, Φυλακτάκης 11, Τραχίλης 5, Καπιρέλης 13(2).