Αγώνας Σπόρ

Πανελλήνιο Παίδων, Final-8: ΔΕΚΑ-Ηράκλειο 81-33

Πέμπτη στην τελική κατάταξη του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων που ολοκληρώνεται σήμερα στην Ξάνθη, αναδείχθηκε η ΔΕΚΑ μετά την άνετη επικράτησή της με 81-33 επί του Ηρακλείου.

Η ομάδα του Ευόσμου πήρε από τα πρώτα λεπτά προβάδισμα που έφθασε μέχρι και το 21-3 με βολές του Χαρτώνα, 2΄38΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ διατηρήθηκε γύρω στους 20 πόντους μέχρι την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, όταν  με σερί 6-0 για την ΔΕΚΑ έγινε το 48-17.

Το σκορ όσο πήγαινε και ανέβαινε για τους Θεσσαλονικείς που έκαναν το 71-31, 5΄31΄΄ πριν την τρίτη περίοδο με τον Χατζησυμεών και το 81-31, 1΄41΄΄ πριν το τέλος του αγώνα με τον Γαλάτο.

Διαιτητές: Λυγούρας, Μπαβέλας, Κονταξάκης.

Δεκάλεπτα: 23-8, 42-17, 65-27, 81-33

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέτας, Σερέτης):  Κεχαγιάς 11(1), Σδραυκάκης, Μπατζώνης 8(2), Σακκοράφας 2, Ιωαννίδης 8, Λούπος 3, Χαρτώνας 20(4), Γαλάτος 17(3), Βενιέρης 6, Χατζησυμεών 6.

Ηράκλειο (Μακράκης, Σεμπεκόπουλος, Σγουράκης): Λογοθέτης Κ. 2, Νεόπουλος 3(1) Αϊλαμάκης 2, Μάρης  Ρυακιωτάκης, Σεγρεδάκης 2, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 4, Λογοθέτης Σ. 1, Ιωάννου 5, Φουκαράκης, Μαστοροδήμος, Βόντας 14(3).