Αγώνας Σπόρ

Πανελλήνιο Παίδων, Final-8: Ηράκλειο-Περιστέρι 39-63

Στα ημιτελικά του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων προκρίθηκε το Περιστέρι μετά τη χθεσινή του νίκη με 63-39 επί του Ηρακλείου.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα (5-5). Αμέσως μετά το Περιστέρι έκανε σερί 5-0 με αποτέλεσμα το Ηράκλειο να πάρει το πρώτο τάιμ-άουτ του παιχνιδιού. Το προβάδισμα των παικτών της Αττικής διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 12ο λεπτό όταν ο Χαϊδεμένος με δύο βολές έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του (17-7). Οι Κρητικοί μείωσαν σε 18-15 με βολές του Λογοθέτη, 4΄11΄΄ πριν την ανάπαυλα, όμως το Περιστέρι με σερί 13-4 έκλεισε τη δεύτερη περίοδο προηγούμενο με 31-19.

Με σερί 5-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι έφθασε τη διαφορά στο 36-19. Το σκορ έφθασε και τους 20 πόντους λίγο αργότερα (45-25), τους ξεπέρασε  και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Διαιτητές: Λιαρομάτης, Ραπτογιάννης, Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 7-12, 19-31, 28-50, 39-63

Ηράκλειο (Μακράκης, Σεμπεκόπουλος, Σγουράκης): Λογοθέτης Κ., Νεόπουλος, Αϊλαμάκης, Μάρης 2, Ρυακιωτάκης 2, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 3, Λογοθέτης Σ. 7, Βασιλακάκης 3(1), Ιωάννου 6, Φουκαράκης 2, Βλάχος 4(1), Βόντας 10(1).

Περιστέρι (Δελή, Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης 8(2), Παπαδάτος 2, Χαϊδεμένος 21(2), Παπαδογιάννης, Τζερεμές, Κοντογιάννης, Βούκτσεβιτς 6(2), Φυλακτάκης 8(1), Κωτσόπουλος 2, Τραχίλης 9(1), Καπιρέλης 7(1).