Αγώνας Σπόρ

Πανελλήνιο Παίδων, Final-8: Περιστέρι-Πανσερραϊκός 81-41

Την πρώτη νίκη του στο Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων, που διεξάγεται στο κλειστό «Φίλιππος Αμοιρίδης» της Ξάνθης πέτυχε το Περιστέρι που κέρδισε άνετα τον Πανσερραϊκό με 81-41.

Μόνο στα πρώτα λεπτά δυόμισι λεπτά ο Πανσερραϊκός ήταν κοντά στο παιχνίδι. Στη συνέχεια το Πειρστέρι ανέβαζε συνεχώς την υπέρ του διαφορά, η οποία έφθασε σε διψήφιο νούμερο (18-8), 3΄21΄΄ πριν τα τέλος της πρώτης περιόδου με βολή του Κοντογιάννη.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-9, ενώ στα τέλη της δεύτερης περιόδου το σκορ έφθασε κοντά στους τριάντα πόντους (43-14) με σουτ του Παπαδογιάννη. Οι Σερραίοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με σερί 8-0 μείωσαν στους 21 (43-22), όμως στην τρίτη περίοδο το σκορ διατηρήθηκε μεταξύ 20-30 πόντων για το Περιστέρι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά έφθασε και τους 36 (71-35 με σουτ του Μαλεσιάδα, 6΄08΄΄ πριν τη λήξη),  για να τελειώσει το παιχνίδι με 81-41.

Διαιτητές: Λιαρομμάτης, Κούρογλου, Κονταξάκης

Δεκάλεπτα: 27-9, 48-22, 61-32,  81-41

Περιστέρι (Δελή, Παπαμάρκος): Σπέντζος 4(1), Μπουρβάνης 14(2), Μαλεσιάδας 3(1), Παπαδάτος 8(2), Χαϊδεμένος 11(1), Παπαδογιάννης 4, Τζελεμές 7(1), Κοντογιάννης 13, Βούκτσεβιτς 5(1), Φυλακτάκης 4, Κωτσόπουλος 2, Καπιρέλης 6.

Πανσερραϊκός (Σαμαράς, Κηρύκος, Σπανός): Σπανός 5, Αρχοντίδης Χ. 2, Γκαβανόζης 8(1), Καμμένης, Γρούνης 8, Καλογραιάκης 2, Κηρύκος 5, Χότουμαν, Παπαδόπουλος 5, Αρχοντίδης Ι. 6, Λίβανος, Χρόνης.