ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ-SKODA ΞΑΝΘΗ 2-0

Η Ξάνθη δικαιούταν κάτι καλύτερο από αυτό που ανέγραψε ο φωτεινός πίνακας του “Ρίβερσάιντ”:Μίντλεσμπρο-SKODA Ξάνθη 2-0, ένα σκορ “μαγική εικόνα”, αφού οι ακρίτες έχασαν, στο δεύτερο ημίχρονο, σωρεία ευκαιριών για να αλλάξουν τη ροή του αγώνα.
Με το 1-0 στις πλάτες τους, οι παίκτες του (τιμωρημένου, από τη θητεία του στον Ολυμπιακό) Γιάννη Μαντζουράκη, αναζήτησαν με ορμή το γκολ στην επανάληψη και αν ήταν πιο προσεκτικοί, τώρα θα μιλούσαμε για μια μεγάλη επιτυχία.

Η Ξάνθη δικαιούταν κάτι καλύτερο από αυτό που ανέγραψε ο φωτεινός
πίνακας του "Ρίβερσάιντ":Μίντλεσμπρο-SKODA Ξάνθη 2-0, ένα σκορ "μαγική εικόνα",
αφού οι ακρίτες έχασαν, στο δεύτερο ημίχρονο, σωρεία ευκαιριών για να αλλάξουν τη
ροή του αγώνα.

Με το 1-0 στις πλάτες τους, οι παίκτες του (τιμωρημένου, από τη
θητεία του στον Ολυμπιακό) Γιάννη Μαντζουράκη, αναζήτησαν με ορμή το γκολ στην επανάληψη
και αν ήταν πιο προσεκτικοί, τώρα θα μιλούσαμε για μια μεγάλη επιτυχία.

Κρίμα για τον "κέρβερο" Πετρ Πιζανόφσκι, που νικήθηκε μόνο από το
λάθος του Παπαδημητρίου στο 27' (δε συγχώρησε ο Μπόατενγκ) και το αυτογκόλ του Παβιό
στο 83'. Πλέον η SKODA Ξάνθη καλείται να ξεπεράσει τον εαυτό της, σε 14 βράδια στα
Πηγάδια, για να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Κυπέλλου UEFA.

Η Ξάνθη, με την ευρωπαϊκή της απειρία, ήταν λογικό να έχει περισσότερο
το νου της στραμμένο στο να διαφυλάξει τα νώτα της και οι παίκτες του Μαντζουράκη
ήταν αρκετά οπισθοχωρημένοι.

Η Μίντλεσμπρο ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να απειλήσει
ιδιαίτερα. Από λάθος του Παπαδημητρίου, ο Μακαρόνε έγινε αποδέκτης της μπάλας, απέφυγε
και τον Πιζανόφσκι αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, στο 10'.

Η SKODA απορροφούσε σχετικά εύκολα την πίεση της "Μπόρο", αλλά ένα
ακόμα λάθος του αρχηγού Γιάννη Παπαδημητρίου, στοίχισε στο 27'. Ο Πιζανόφσκι απέκρουσε
το σουτ του Μακαρόνε, και ο επερχόμενος Μπόατενγκ άνοιξε το σκορ για τη Μίντλεσμπρο.

Ως το φινάλε του ημιχρόνου, η Ξάνθη, προσπάθησε με ατομικές ενέργειες
του Λουτσιάνο για κάτι καλό, χωρίς αποτέλεσμα. Στα μετόπισθεν, ο Πιζανόφσκι είχε
σωστές τοποθετήσεις στα σουτ των Μακαρόνε (30'), Τζόνσον (38') και Βίντουκα (43').

Στην επανάληψη, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του "Ριβερσάιντ", "άλλη"
Ξάνθη! Μεταμορφωμένη και αφού άφησε στα αποδυτήρια την ατολμία και το σεβασμό προς
τον αντίπαλο και "ξεχχύθηκε" μπροστά, για να πετύχει ένα πολύτιμο γκολ.

Μέσα σε έξι λεπτά (53'-59'), οι ακρίτες μέτρησαν τέσσερις σπουδαίες
ευκαιρίες. Μαχράτζε στο 53' και στο 58', Λαμπριάκος στο 55' και Έμερσον στο 59',
είχαν τη δυνατότητα αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια.

Ο Μαχράτζε μπορεί κάλλιστα να χρεωθεί το χαρακτηρισμό του "μοιραίου",
αφού απέτυχε ξανά, στο 73'. Και ο νόμος του ποδοσφαίρου είναι δυστυχώς αμείλικτος.

Αφού δεν έγινε το 1-1, η Μίντλεσμπρο, σε μια άτυχη στιγμή για τον
Παβιό, πέτυχε το 2-0. Στο 83', ο Γάλλος αμυντικός έκανε την προβολή στο σουτ του
Βίντουκα, η μπάλα "ξεγέλασε" τον ανίκητο Πιζανόφσκι (μόνο με τέτοιο τρόπο θα δεχόταν
γκολ) και αναπαύθηκε στα δίχτυα.

Η Ξάνθη δεν πτοήθηκε, αναζήτησε τη μείωση του σκορ, έχασε μια ακόμα
ευκαιρία με τον Κιντάνα στο 88’, αλλά το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜIΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Σβάρτσερ, Ξαβιέ, Εχιόγκου, Μπέιτς, Πόγκαντετς, Ντορίβα,
Πάρλουρ (74' Αγιεγκμπένι), Μπόατενγκ, Τζόνσον (61' Kεντρύ), Μακαρόνε (74' Μόρισον),
Βίντουκα

SKODA ΞΑΝΘΗ: Πιζανόφσκι, Τοροσίδης (67' Κιντάνα), Παβιό (87' Καζάκης),
Σίκοφ, Παπαδημητρίου, Μαχράτζε (77' Λέο Μινέιρο), Έμερσον, Αντζας, Τσικίνιο, Λουτσιάνο,
Λαμπριάκος

Δηλώσεις προπονητών

Μαντζουράκης: "Δείξαμε υπερβάλλοντα φόβο"

Στα αμυντικά λάθη της Ξάνθης στάθηκε ο Γιάννης Μαντζουράκης

Στα αμυντικά λάθη της ομάδας του που στοίχισαν και τα δύο γκολ για
την Ξάνθη, τα οποία χαρακτήρισε απόρροια του υπερβολικού φόβου που έδειξαν οι παίκτες
του, στάθηκε ο Μαντζουράκης στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα των "Ακριτών" με
2-0 στο "Ρίβερσαϊντ".

"Είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο", τόνισε αρχικά
ο Γιάννης Μαντζουράκης και συνέχισε:

"Στο πρώτο μέρος φοβηθήκαμε περισσότερο από όσο έπρεπε την Μίντλεσμπρο.
Υπήρχαν λίγες φάσεις και ο αντίπαλος προηγήθηκε άξια. Με καλές ομάδες δεν έχεις
περιθώρια για λάθη και σήμερα είχαμε περισσότερα από κάθε άλλο αγώνα.

Αυτό φταίει στο ότι φοβηθήκαμε περισσότερο απ' ότι έπρεπε στο 1ο.
Στο δεύτερο αλλάξαμε εικόνα, είχαμε ευκαιρίες, αλλά όταν δε σκοράρεις στο γήπεδο
του αντιπάλου δεν είναι καλό. Αντίθετα είναι πολύ κακό για την πρόκριση. Αν στενοχωρηθήκαμε
για τις ευκαιρίες, αυτό το κάναμε σε μεγαλύτερο βαθμό για το δεύτερο γκολ που δεχτήκαμε".

Ερωτηθείς ο προπονητής της Ξάνθης για το αν η ομάδα του έχει ελπίδες
πρόκρισης, ο "Ρουμάνος" τόνισε ότι οι ποδοσφαιριστές τους θα τα δώσουν όλα ως το
τέλος. "Η πρόκριση δεν έχει ξεκαθαριστεί. Έχουμε το εις βάρος μας αποτέλεσμα, αλλά
θα τα δώσουμε όλα ως το τέλος στην ρεβάνς της Ξάνθης", κατέληξε ο τεχνικός του "ακριτικού"
συλλόγου.

Από την πλευρά του ο Στιβ ΜακΛάρεν εμφανίστηκε ευχαριστημένος από
το τελικό αποτέλεσμα και τόνισε ότι η ομάδα του έχει το "πάνω χέρι" στην υπόθεση
πρόκριση.

"Είμαστε ευχαριστημένοι από το τελικό αποτέλεσμα. Ελέγχαμε το παιχνίδι
στο πρώτο ημίχρονο και πετύχαμε το γκολ. Στο 2ο η Ξάνθη ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο
και μας απέδειξε ότι πρέπει να προσέξουμε στην ρεβάνς και σε καμία περίπτωση δεν
πρέπει να την υποτιμήσουμε", υπογράμμισε ο τεχνικός της Μίντλεσμπρο και κατέληξε:
"Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει και είμαστε ευχαριστημένοι για το αποτέλεσμα
και που έχουμε το προβάδισμα για την πρόκριση".