Έμεινε γιατί το ήθελε!

Αυτός ο Ηρακλής ήθελε να μείνει και το απέδειξε! Ο “Γηραιός” παίζοντας ακόμα και με παίκτη λιγότερο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 στα Πηγάδια επί της Ξάνθης και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Κέρκυρας με τον Παναθηναϊκό, κέρδισε την παραμονή του στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Αυτός ο Ηρακλής ήθελε να μείνει και το απέδειξε! Ο “Γηραιός” παίζοντας ακόμα και με παίκτη λιγότερο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 στα Πηγάδια επί της Ξάνθης και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Κέρκυρας με τον Παναθηναϊκό, κέρδισε την παραμονή του στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο Πουρσανίδης (10′) και ο Κατσαμπής (63′) με κεφαλιές, σημείωσαν τα τέρματα των Θεσσαλονικιών, ενώ για την Ξάνθη είχε ισοφαρίσει ο Μεσέρα με εκτέλεση πέναλτι στο 50ο λεπτό. Επεισόδια μικρής έκτασης σημειώθηκαν λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, όταν περίπου 300 φίλαθλοι του Ηρακλή επιχείρησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Α’ Ημίχρονο Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Ηρακλής στο ξεκίνημα του αγώνα. Μόλις στο 10ο λεπτό ο “Γηραιός” κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Ο Ερέρα το εκτέλεσε και ο Ηλίας Πουρσανίδης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο τέρμα του Μάλαρτζ, κάνοντας το 1-0 και το πρώτο βήμα για την σωτηρία του. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ξάνθη πήρε τον έλεγχο του κέντρου και προσπάθησε να πετύχει κάποιο τέρμα για την ισοφάριση. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε ορισμένες μικροευκαιρίες όπως το φάουλ του Ντελγκάδο στο 27ο λεπτό και το τετ-α-τετ του Βρύζα στο 38′, να τις μετουσιώσει σε γκολ, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν ενεργητικό. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ 0-1 υπέρ των Θεσσαλονικιών. Β’ Ημίχρονο Εντυπωσιακά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να ανεβάζουν στροφές και να προσπαθούν αμφότερες να σημειώσουν κάποιο τέρμα. Βέβαια, ο Ηρακλής το είχε περισσότερο ανάγκη λόγω του κινδύνου για υποβιβασμό. Ωστόσο, η Ξάνθη ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ, στο 50ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μεσέρα. Επιπρόσθετο πρόβλημα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης η αποβολή του Σάκη Πρίττα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ηρακλής αναγκάστηκε να αγωνιστεί για το υπόλοιπο του παιχνιδιού με αριθμητικό μειονέκτημα όμως αυτό δεν τον πτόησε. Ο Κατσαμπής με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Κώστα Καπετάνου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας εκ νέου τον “Γηραιό” σε θέση οδηγού (1-2). Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ηρακλή να πανηγυρίζει την παραμονή στην κατηγορία αφού την ίδια ώρα η Κέρκυρα έμενε στο 2-2 με τον Παναθηναϊκό στην Λιβαδειά. Επεισόδια πριν τη σέντρα! Για το συγκεκριμένο παιχνίδι η Ξάνθη είχε ενημερώσει ότι δικαίωμα εισόδου στο γήπεδο θα έχουν μόνο οι κάτοχοι διαρκείας. Ωστόσο αυτό δεν πτόησε τους οπαδούς του Ηρακλή. Περίπου 300 φίλαθλοι του “Γηραιού” μαζεύτηκαν έξω από τα Πηγάδια δυο ώρες πριν την έναρξη της αναμέτρησης, και προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο με το έτσι θέλω. Τελικά τα κατάφεραν σπάζοντας την πόρτα της θύρας που βρίσκεται πίσω από το τέρμα του γηπέδου. Οι αστυνομικές αρχές ζήτησαν από αυτούς να γίνει σωματικός έλεγχος και αφού έγινε αυτό, τους άφησε να εισέλθουν στις εξέδρες του γηπέδου απ’ όπου παρακολούθησαν την ομάδα τους. Οι συνθέσεις: ΞΑΝΘΗ: Μάλαρτζ, Κωστούλας, Μεσέρα, Μαχράτζε, Κιντάνα, Άντζας, Γαρπόζης (82` Χασομέρης), Παπαδημητρίου (77` Μπαϊκαρά), Ζουέλα, Βρύζας (46` Γκαρσία), Ντελγάδο ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Παπαζαχαρίας, Σνάουτσνερ, Μπιλίσκοφ, Δρούγας (46` Κατσαμπής), Πουρσανίδης, Μαυρογενίδης, Πρίττας, Ιωαννίδης (46` Καπετάνος), Ερέρα, Χλωρός (70` Δέντσας). Διαιτητής: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας) Κίτρινες κάρτες: Δρούγας, Χλωρός, Μαυρογενίδης, Σνάουτσερ Κόκκινες κάρτες: Πρίττας (δεύτερη κίτρινη) Δηλώσεις προπονητών Γιοβάνοβιτς: “Τελείωσε το μαρτύριο!” Ο δύσκολος στόχος της σωτηρίας επιτεύχθηκε και τα πανηγύρια ήταν ξέφρενα τόσο εντός όσο και εκτός αποδυτηρίων, μόλις οριστικοποιήθηκε η ισοπαλία στη Λιβαδειά. “Το πιστέψαμε και τα καταφέραμε. Ήταν μια τεράστια επιτυχία. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Δικαιωθήκαμε γιατί παλέψαμε. Ευχαριστώ τον Θεό, ζούσαμε ένα μαρτύριο και λυτρωθήκαμε. Ελπίζω σε καλύτερες μέρες για τον Ηρακλή”, έλεγε περιχαρής και συγκινημένος ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ενώ οι ποδοσφαιριστές πανηγύριζαν σαν μικρά παιδιά για τον άθλο και υποστήριζαν πως ο κόσμος τους έδωσε δύναμη! Πάντως, λίγο έλειψε να αναβληθεί το παιχνίδι. Περίπου 1.500 φίλοι του Γηραιού, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι απουσίαζε η αστυνομία έξω από τη θύρα που είχε κρατήσει “κενή”, η ΠΑΕ Skoda Ξάνθη και μπήκαν μέσα μόνοι και ανενόχλητοι. Έσπασαν τα λουκέτα, έκαναν “ντου” στην εξέδρα και εγκαταστάθηκαν εκεί μέχρι να τους πάρουν χαμπάρι όλοι. Ακολούθησαν διαβουλεύσεις και πιέσεις προς τους φίλους των “κυανόλευκων”, να βγουν μαζικά από την εξέδρα, να τους γίνει έλεγχος και όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Για αρκετά λεπτά, κυριαρχούσε η αίσθηση ότι η αναμέτρηση δεν θα ξεκινήσει, όμως αποφασίστηκε να μην παρθούν ακραία μέτρα. Ο Νίκος Κεχαγιάς αρκέστηκε σε μια ατάκα: “καλό καλοκαίρι”. Όπως και να έχει η Ξάνθη ολοκλήρωσε με ήττα την φετινή σεζόν. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας για την Ξάνθη που δεν μπόρεσε να φτάσει 40 ματς αήττητη στα Πηγάδια στο πρωτάθλημα. Έτσι έχασαν το πριμ που είχε τάξει ο Χρήστος Πανόπουλος για να διατηρήσουν απόρθητα τα Πηγάδια. Περίπου 100.000 ευρώ είχε υποσχεθεί ο ισχυρός άνδρας της Ξάνθης, που χθες ανακοινωσε και επίσημα τον Νορβηγό προπονητή Γιορν Αντερσεν και τον Γερμανό τεχνικό διευθυντή Χάννες Μπόνγκαρτς.