Αγώνας Σπόρ

Στον τελικό ο Λεύκιππος

Την πρόκριση για τον τελικό κυπέλλου ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ της ΕΚΑΣΑΜΑΘ πήρε ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που επικράτησε με 63-84 της ΑΕ Σερρών στον 1ο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ από τα πρώτα λεπτά αντιμετώπισε με την πρέπουσα σοβαρότητα τον αγώνα και κατάφερε στο 3ο λεπτό να προηγηθεί με 2-10, θέτοντας έτσι τον τόνο για το υπόλοιπο του αγώνα.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 10-24 με τους παίχτες του Γιώργου Κούτρα να έχουν υψηλό ρυθμό και να δικαιολογούν τον τίτλο του φαβορί.

Το ημίχρονο έληξε με 26-46, με τη διαφορά των 20 πόντων, να είναι χαρακτηριστική της διαφοράς δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Παράλληλα η διαφορά του σκορ έδωσε το δικαίωμα στην τεχνική ηγεσία να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους παίδες και έφηβους που άρπαξαν την ευκαιρία και μπόρεσαν να δείξουν, στα όρια του επιτρέποντος, το πλούσιο ταλέντο τους.

Δεκάλεπτα: 10-24, 26-46, 42-65, 63-84

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Κούτρας – Χρήστου): Βερζαμάνης 10(2), Τσικρίκης, Μακαρατζής 13(1), Δεληγιάννης 2, Λιάτσας, Πουργιάζης, Παπαδόπουλος Ανέστης, Κατσαμούρης 17, Παπαδόπουλος Σάββας 6, Κάλτσος 12, Μαλανδρής 20(2), Ζαβούρας 2