Αγώνας Σπόρ

Μαχητές Πεύκων – ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ 65-53

Για την 4η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών ο Λεύκιππος γνώρισε την ήττα με από τους Μαχητές Πεύκων με σκορ

Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης ήταν πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά κατάφερε με αντεπίθεση να φέρει το παιχνίδι στους 4 πόντους (57-53) αλλά στις τελευταίες φάσεις του αγώνα δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-13 βρίσκοντας επιθετικές λύσεις κυρίως κοντά στο καλάθι με τους ψηλούς του.

Στο 2ο δεκάλεπτο ένα σερί 15-2 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 18 πόντων 33-15 το οποίο και μπόρεσαν να διατηρήσουν περίπου στα ίδια επίπεδα έως και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου το οποίο τους βρήκε προηγούμενους με 51-30.

Στο τελευταίο μέρος της συνάντησης ο ΛΕΥΚΠΠΟΣ έδειξε το καλό του πρόσωπο και με κύριους εκφραστές της επίθεσης τους Χρήστου και Γιοβάνοβιτς μπόρεσε να «ροκανίσει» τη διαφορά και από το -21 να φτάσει στο -4. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις σε αντίθεση με τους Ξανθιώτες με αποτέλεσμα το σκορ να λήξει 65-53.

Τα δεκάλεπτα: 18-13,33-20, 51-30,65-53

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Βαχαρίδης – Δώδος): Μακαρατζής 4, Δεληγιάννης, Γιοβάνοβιτς 8, Τσίλογλου, Χρήστου 14 (1), Παλλάκης 4, Μπουτσακτσή 10, Κατσαμούρης, Τζίμης 11(1), Μαλανδρής, Βοϊβατόπουλος 2, Κάλτσος.