Αγώνας Σπόρ

Πρεμιέρα με νίκη για τον Λεύκιππο

Με το δεξι ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που νίκησε 87-47 τον ΠΟΛΥΓΥΡΟ κατακτώντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγωνα για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023.

Η ομάδα του Χρηστου Βαχαριδη – Νικου Δωδου ξεκίνησε το παιχνίδι δυνατά και με κυρια χαρακτηριστικά τον έλεγχο των ριμπάουντ και την καλή κυκλοφορία κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να πάρει προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα με διψήφια διαφορά.

Η καλή εικόνα του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ συνεχίστηκε σε ολο το πρώτο ημίχρονο κατι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει πάνω από τους 20 πόντους με τους γηπεδούχους να έχουν καλο αγωνιστικο πρόσωπο και στα δυο μέρη του γηπέδου (άμυνα – επίθεση).

Με τη διαφορά να είναι συνέχεια πάνω από τους 30 πόντους και τον νικητή να εχει κριθεί οι προπονητές των ομάδων έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε ολους τους καλαθοσφαιριστές.

Τα δεκαλεπτα: 23-12,49-23,72-34,87-47

Διαιτητες: Σαρακενίδης-Νέδογλου-Κολοκυθάς (Σαλικίδης)

ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Βαχαριδης – Δωδος): Γιοβάνοβιτς 12(1),Παλλάκης 9(1),Μακαρατζής 12(1),Δεληγιάννης,Τσίλογλου,Κατσαμούρης 12(2),Τζίμης 11(1),Μπουτσακτσή 9,Μαλανδρής,Βοϊβατόπουλος 6,Χρήστου 11(3),Κάλτσος 1.

ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Χαλκιας): Σμυρλής 3(1),Ζεϊμπέκης 5,ΓαΪτάνης,Τσιακλογκάνος,Καναράς 13(1),Παντελεήμων 4,Τσοπουρίδης 2,Καρακύργιος 2,Σταυριανόπουλος 4,Μανδαλάκης 11,Ευθυμιάδης,Φουρκιώτης 3(1).