Σήμερα Παρασκευή 12 Αυγούστου, στις 4 το μεσημέρι γίνεται η Τελετή Έναρξης και στις 4:30 μ.μ. ακολουθούν οι αγώνες του 1ου γύρου για το 49ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Ελλάδος.

Οι αγώνες διοργανώνονται από την Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία (ΕΣΟ) και την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης- Χαλκιδικής, με την οικονομική υποστήριξη του Δήμου Θεσσαλονίκης και στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου “Porto Palace” (26ης Οκτωβρίου 65, Θεσσαλονίκη, 546 28).

Οι συναντήσεις διεξάγονται σε 10 σκακιέρες, 4 «ανοικτές» (χωρίς περιορισμό ηλικίας ή φύλου), τρεις γυναικείες (από τις οποίες μια σκακιέρα νεάνιδας ως 20 ετών και μια σκακιέρα νεάνιδας ως 16 ετών) και τρεις νεανικές (για αγόρια ως 20, 16 και 12 ετών). Η ομάδα που «σκοράρει» τουλάχιστον 5½ πόντους κερδίζει το ματς και ισχύει η βαθμολογία 2 – 1 – 0 σε κάθε αγώνα. Συνολικά, θα διεξαχθούν 7 γύροι

Οι αγώνες θα μεταδίδονται «ζωντανά» στο Internet μέσω της πλατφόρμας chess24.com και lichess.com και θα υπάρχει live σχολιασμός των παρτίδων με την επιμέλεια των Σπύρου Ιλαντζή και Ζήση Τσακνάκη. Επίσης, θα κυκλοφορεί σε ηλεκτρονική μορφή (pdf) καθημερινό bulletin με αποτελέσματα και επιλογή παρτίδων, το οποίο θα αναρτάται στην ιστοσελίδα της ΕΣΟ, www.chessfed.gr

Αναλυτικά αποτελέσματα των συναντήσεων θα υπάρχουν και στη σελίδα των chessresults:

https://chessresults.com/tnr661585.aspx?lan=1

Υλικό, με παρτίδες, φωτογραφίες από τους αγώνες θα υπάρχει και στην ιστοσελίδα της ΕΣΣ Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής: https://thesschess.gr/

Οι 33 ομάδες της Α’ Εθνικής, με σειρά κατάταξης βάσει του μέσου όρου elo της βασικής τους δεκάδας, είναι:

49ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Ελλάδος

No.

Ομάδα

μ.ό. elo

Αρχηγός ομάδας

1

Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών

2263

Λουκόπουλος Στέφανος

2

ΕΟΑΟ «Φυσιολάτρης» Νίκαιας

2212

Αγγελάκης Λιμβέριος

3

Σ.Ο. Καβάλας

2190

Κανακάρης Γιώργος

4

Σ.Ο. Ηρακλείου

2133

Ζαχείλας Λουκάς

5

ΑΜΕΣ Νέας Ερυθραίας

2020

Πλευράκης Γιάννης

6

ΣΑ Συκεών – Νεάπολης

2002

Γαλόπουλος Νίκος

7

ΑΜΟ «Γαλαξίας»

1996

Τσορμπατζόγλου Θόδωρος

8

Πειραϊκός ΟΣ

1994

Σιδηρόπουλος Νίκος

9

ΕΣ Θεσσαλονίκης

1986

Μαστροβασίλης Θάνος

10

Πανιώνιος Γ.Σ.

1977

Παναγιωτόπουλος Γιάννης

11

Σκακιστική Επικοινωνία Ηρακλείου Αττ.

1969

Ρουκουνάκης Μιχάλης

12

ΟΦΗ

1918

Παναγιωτάκος Νίκος

13

ΑΣ «Άρης» Θεσσαλονίκης

1894

Ακριτίδης Θόδωρος

14

ΑΟ «Κύδων» Χανίων

1874

Μυλωνάκης Γιώργος

15

Σ.Ο. Καλλιθέας

1850

Κούρκουλος-Αρδίτης Σταμάτης

16

Πνεύμαθλον

1849

Χρυσομάλλης Θόδωρος

17

ΣΠΖ Κέρκυρας

1847

Ναθαναήλ Μάνος

18

ΑΟ «Ζήνων» Γλυφάδας

1823

Σκλαβούνος Παναγιώτης

19

ΑΟ «Τρεις Αστέρες»

1798

Καλοδούκας Οδυσσέας

20

ΕΣΟ Παπάφη «Χρονικόν»

1789

Γιαννόπουλος Γιάννης

21

ΣΑ Γαζίου

1784

Στεφανάτος Χαράλαμπος

22

ΕΣ Καλαμαριάς

1781

Μπάλλας Κλέων-Ευάγγελος

23

ΜΓΣ «Εθνικός» Αλεξανδρούπολης

1765

Χασάπης Κώστας

24

ΑΣΟ Πολυγύρου

1758

Παλαιοχωρινός Παναγιώτης

25

ΑΣΣΟ «Ιππότης» Ρόδου

1746

Καραμποΐκης Σπύρος

26

Σύνδεσμος Σκακιστών Λάρισας

1730

Κωνσταντέλιας Κώστας

27

Σ.Ο. «Σαχ» Θεσσαλονίκης

1701

Βλάσσης Γιώργος

28

ΣΟ «Αετοί» Κοζάνης

1623

Θεοδουλίδης Θόδωρος

29

Σ.Ο. Ξάνθης

1606

Παπαγεωργίου Παρασκευάς

30

Σκακιστική Ένωση Βόλου

1531

Καρανικόλας Θόδωρος

31

ΕΑ Πατρών

1528

Σιέμπος Κώστας

32

ΧΑΝ Θεσσαλονίκης

1524

Πάσογλου Κατερίνα

33

Σ.Ο. Λιβαδειάς

1357

Δημόπουλος Συμεών

Το Σάββατο 13 Αυγούστου θα διεξαχθεί διπλός γύρος, ο πρωινός με ώρα έναρξης 9:30 π.μ. και ο απογευματινός με ώρα έναρξης 5:30 μ.μ.

Επικεφαλής διαιτητής είναι ο Στέλιος Μιμίκος, βοηθός επικεφαλής ο Πρόδρομος Γεροντόπουλος, υπεύθυνοι μετάδοσης Internet o Κλέων Μπάλλας και ο Χρήστος Μπούσιος.

Διευθυντής αγώνων είναι ο Σπύρος-Αυγερινός Γιακουστίδης, ενώ οργανωτικοί υπεύθυνοι είναι τα μέλη του ΔΣ της ΕΣΟ Στέλιος Λαγογιάννης και Παναγιώτης Παλαιοχωρινός.

Σημαντική είναι η συμβολή του Δημάρχου Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνου Ζέρβα και του Αντιδημάρχου Αθλητισμού, Νεολαίας και Εθελοντισμού Νίκου Ζεϊμπέκη.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στους αγώνες και σε όλες τις ομάδες!

Για την ΕΣΟ,

Σπύρος Ιλαντζής