Εχασε την ευκαιρία….

Με ήττα έκλεισε τις υποχρεώσεις της η SKODA ΞΑΝΘΗ για το 2013. Στην τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από τον Παναθηναϊκό με σκορ 2-1.

Οι παίκτες του Ράινερ Μάουρερ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το γρήγορο γκολ του Τριάδη (12’) και οι γηπεδούχοι με τον Αμπέιντ (20’, 54’) ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Παναθηναϊκός και SKODA ΞΑΝΘΗ ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για το 2013 με το παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague στη Λεωφόρο.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν την 5η εντός έδρας επιτυχία τους ενώ οι φιλοξενούμενοι την 2η μακριά από το «σπίτι» τους. Ο Ράινερ Μάουρερ στην αναμέτρηση του «Απ. Νικολαΐδης» προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην βασική του 11άδα σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης κόντρα στον ΟΦΗ.

Τις θέσεις των Γούτα – Σολάρι – Σουάρεζ πήραν οι Βάλλας, Κάλβο και Βασιλακάκης με τους Τσέμα κάτω από τα δοκάρια. Παΐτο – Μπαξεβανίδη στα μπακ, Φλίσκα στα στόπερ, Ντιέ και Ντε Γκούζμαν στον άξονα με τους Τριάδη, Κάλβο και Σολτάνι σε πιο επιθετικό ρόλο.Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και την SKODA ΞΑΝΘΗ να βρίσκει αμυντικά τα «πατήματά» της, με διάθεση να πιέσει ψηλά για να κλέψει την μπάλα.

Στην πρώτη φάση που βρήκε χώρο, ο Τριάδης με ένα πανέμορφο γκολ άνοιξε το σκορ για την ξανθιώτικη ομάδα. Ο Ντιέ έβγαλε την μπαλιά στον Βασιλακάκη, ο τελευταίος πάσαρε στον επερχόμενο Τριάδη και ο νεαρός χαφ με ψηλοκρεμαστό πλασέ στο 12ο λεπτό έκανε το 0-1.

Καρέλης και Κλωναρίδης στην συνέχεια «προειδοποίησαν» με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στο 1-1 με μία ομαδική προσπάθεια και σκόρερ τον Αμπέιντ.

Ο τελευταίος έχασε και την μοναδική ευκαιρία μέχρι και την λήξη του α’ μέρους με κεφαλιά στο 36’ σε ένα πρώτο μέρος που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο κινητικός προσπαθώντας να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας με την SKODA ΞΑΝΘΗ να καταφέρνει να ανοίξει πρώτη το σκορ αλλά στην συνέχεια να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της.Χωρίς αλλαγή ξεκίνησε η επανάληψη και για τις δύο ομάδες με τον Σολτάνι να απειλεί πρώτος για την SKODA ΞΑΝΘΗ αλλά τον Αμπέιντ να σκοράρει μετά από 10 λεπτά αγώνα στο β’ μέρος.

Ο ίδιος κέρδισε φάουλ από τον Βάλλα και εκτέλεσε το δυνατό φάουλ ανατρέποντας το 0-1 του ξεκινήματος. Λίγο αργότερα ο Ντιέ άφησε την θέση του για τον Μάνταλο στην πρώτη κίνηση από τον πάγκο για τον Ράινερ Μάουρερ ενώ στο 73’ μπήκε και ο Σολάρι αντί του Κάλβο.

Η ξανθιώτικη ομάδα μετά το 2-1 προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική όμως το αποτέλεσμα δεν ήρθε καθώς δεν δημιουργήθηκαν οι φάσεις για να έρθει η ισοφάριση.

Όλα αυτά συνέβησαν μέχρι το 79’. Στο σημείο αυτό ο Σολάρι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-2 για την SKODA ΞΑΝΘΗ κι αμέσως μετά οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι αλλά ο Τσέμα πρώτα σταμάτησε τον Κλωναρίδη και ο Βάλλας έβαλε την κόντρα στον Αμπέιντ. Στο 89’ ο Ντίνας είχε δοκάρι με το 2-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων και την ξανθιώτικη ομάδα να χάνει την ευκαιρία να βρεθεί στην 4η θέση της βαθμολογίας.