Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 10ο Πασχαλινό Τουρνουά ποδοσφαίρου που διοργάνωσε ο ΑΟ Ξάνθη ΠΑΕ από την Κυριακή (17/04) μέχρι τη Μ. Τρίτη (19/04).

Ραντεβού στο προπονητικό κέντρο Πηγαδίων έδωσαν συνολικά 40 ομάδες με παίκτες γεννημένους μεταξύ 2006 και 2013, οι οποίοι χωρίστηκαν σε τέσσερις ηλικιακές κατηγορίες (Παιδικό Κ16, Προπαιδικό Κ14, Junior Κ12, Pre-Junior Κ10).

Οι νεαροί ποδοσφαιριστές δεν πτοήθηκαν από τον βροχερό καιρό και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, δείχνοντας το ταλέντο τους και αποκομίζοντας ξεχωριστές εμπειρίες. Παράλληλα, όμως, γνώρισαν τις αξίες και τα ιδανικά που πρεσβεύει ο ΑΟΞ και πάλεψαν για τη νίκη κάθε φορά με σεβασμό στην έννοια του «ευ αγωνίζεσθαι».

Μέρος των εσόδων από το Πασχαλινό Τουρνουά διατέθηκε στην Ιερά Μητρόπολις Ξάνθης και Περιθεωρίου.

Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες για την συμμετοχή και για την προσπάθειά τους!

 

Τα αποτελέσματα του 10ου Πασχαλινού Τουρνουά, ανά ηλικιακή κατηγορία:

ΠΑΙΔΙΚΟ Κ16 (γεννηθέντες 2006-2007)

Αγώνες κατάταξης:

1η/2η θέση: ΑΟ Ξάνθη – Νίκη Απαλού 4-0

3η/4η θέση: Ορφέας Ξάνθης – ΠΑΣ Φλώρινα 1-1, 4-3 στα πέναλτι

5η/6η θέση: Απόλλων Καλαμαριάς – Ασπίδα Ξάνθης 1-0

7η/8η θέση: Ακαδημία Γιαννιτσών – Πάικο Γουμένισσας 2-1

Τελική κατάταξη:

  1. ΑΟ Ξάνθη
  2. Νίκη Απαλού
  3. Ορφέας Ξάνθης
  4. ΠΑΣ Φλώρινα
  5. Απόλλων Καλαμαριάς
  6. Ασπίδα Ξάνθης
  7. Ακαδημία Γιαννιτσών
  8. Πάικο Γουμένισσας

 

ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ Κ14 (γεννηθέντες 2008-2009)

Αγώνες κατάταξης:

1η/2η θέση: ΑΟ Ξάνθη – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-0, 4-2 στα πέναλτι

3η/4η θέση: Ακαδημία Γιαννιτσών Β – ΠΑΣ Φλώρινα 2-0

5η/6η θέση: Θράκες Κομοτηνής – ΠΑΟΚ Κομοτηνής Α

7η/8η θέση: Σπάρτακος Κομοτηνής – Ασπίδα Ξάνθης 4-0

9η/10η θέση: Νίκη Απαλού – Ακαδημία Γιαννιτσών Α 2-1

11η/12η θέση: ΠΑΟΚ Κομοτηνής Β – Πάικο Γουμένισσας 2-2, 7-5 στα πέναλτι

Τελική κατάταξη:

  1. ΑΟ Ξάνθη
  2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  3. Ακαδημία Γιαννιτσών Β
  4. ΠΑΣ Φλώρινα
  5. Θράκες Κομοτηνής
  6. ΠΑΟΚ Κομοτηνής Α
  7. Σπάρτακος Κομοτηνής
  8. Ασπίδα Ξάνθης
  9. Νίκη Απαλού
  10. Ακαδημία Γιαννιτσών Α
  11. ΠΑΟΚ Κομοτηνής Β
  12. Πάικο Γουμένισσας

 

JUNIOR Κ12 (γεννηθέντες 2010-2011)

Αγώνες κατάταξης:

1η/2η θέση: ΑΟ Ξάνθη – Ακαδημία Γιαννιτσών 6-1

3η/4η θέση: Απόλλων Καβάλας – ΠΑΟΚ Κομοτηνής Α 5-2

5η/6η θέση: Σπάρτακος Κομοτηνής Α – ΠΑΣ Φλώρινα 1-0

7η/8η θέση: Απόλλων Καλαμαριάς – Άρης Πετεινού 2-1

9η/10η θέση: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Θράκες Κομοτηνής 3-2

11η/12η θέση: ΠΑΟΚ Κομοτηνής Β – Σπάρτακος Κομοτηνής Β 5-1

Τελική κατάταξη:

  1. ΑΟ Ξάνθη
  2. Ακαδημία Γιαννιτσών
  3. Απόλλων Καβάλας
  4. ΠΑΟΚ Κομοτηνής Α
  5. Σπάρτακος Κομοτηνής Α
  6. ΠΑΣ Φλώρινα
  7. Απόλλων Καλαμαριάς
  8. Άρης Πετεινού
  9. Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  10. Θράκες Κομοτηνής
  11. ΠΑΟΚ Κομοτηνής Β
  12. Σπάρτακος Κομοτηνής Β

 

 

PREJUNIOR Κ10 (γεννηθέντες 2012-2013)

Αγώνες κατάταξης:

1η/2η θέση: Απόλλων Καβάλας – Θράκες Κομοτηνής 3-0

3η/4η θέση: Άρης Πετεινού – ΑΟ Ξάνθη 2-1

5η/6η θέση: ΠΑΟΚ Κομοτηνής Α – ΠΑΟΚ Κομοτηνής Β 4-3

7η/8η θέση: Σπάρτακος Κομοτηνής – Ασπίδα Ξάνθης 3-2

Τελική κατάταξη:

  1. Απόλλων Καβάλας
  2. Θράκες Κομοτηνής
  3. Άρης Πετεινού
  4. ΑΟ Ξάνθη
  5. ΠΑΟΚ Κομοτηνής Α
  6. ΠΑΟΚ Κομοτηνής Β
  7. Σπάρτακος Κομοτηνής
  8. Ασπίδα Ξάνθης