Ειδήσεις

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις στη SL2

Στον Βόρειο όμιλο, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Βέροια, ηττήθηκε με 2-1 στην Κατερίνη και την έδρα του Πιερικού, δίνοντας το δικαίωμα στη δεύτερη ΑΕΛ να μειώσει τη μεταξύ τους διαφορά (6 βαθμοί) η οποια παίζει σήμερα στο Βόλο με τη Νίκη.

Μπορεί η Βέροια να προηγήθηκε με γκολ του Γαβριηλίδη στο 23′, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το τρίποντο χάρη σε γκολ των Κανούλα και Δεμιρτζόγλου.

Πολύ κοντά σε ένα μεγάλο τρίποντο με τρελή ανατροπή έφτασε ο Ηρακλής, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 25ο λεπτό στην Ξάνθη, κατάφερε να πετύχει τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις. Γκόμες στο 11′ και Διαμαντόπουλος στο 25′ έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τους Σίλβα (49′), Πήλιο (53′) και Γιουμπιτάνα (75′) να βάζουν τον “Γηραιό” σε “θέση οδηγού”. Τελικά, η Ξάνθη κατάφερε να ισοφαρίσει για το τελικό 3-3 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Διαμαντόπουλο να σκοράρει το δεύτερο τέρμα του στο ματς.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Πόντου, Αλμωπός Αριδαίας και Απόλλωνα Λάρισας πήραν από έναν βαθμό μετά το μεταξύ τους 2-2, ενώ σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επικράτησε με 2-0 των Τρικάλων. Σημαντική νίκη πανηγύρισε και ο Θεσπρωτός, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Πανσερραϊκού.

Στον Νότιο όμιλο, στο παιχνίδι που ξεκίνησε νωρίτερα ο Αστέρας Βλαχιώτη διέλυσε με 4-1 τον ΟΦ Ιεράπετρας, ενώ ο Καραϊσκάκης επικράτησε με 3-1 του Αιγάλεω στην Άρτα, μειώνοντας στους τρεις τη βαθμολογική διαφορά του από τη σωτηρία. Τέλος, η Επισκοπή έφυγε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Κηφισιάς, χάρη σε ένα γκολ του Τσαβού στο 67′.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:

Βόρειος Όμιλος

Ξάνθη-Ηρακλής 3-3

(11΄ Γκόμες, 25′, 90’+6′ Διαμαντόπουλος – 49′ Σίλβα, 53′ Πήλιος,  75′ Γιουμπιτάνα)

Πιερικός-Βέροια 2-1  (54′ Κανούλας, 77′ Δεμιρτζόγλου  – 23′ Γαβριηλίδης Ολυμπιακός Βόλου-Τρίκαλα 2-0 (37′ Ξύδας, 63′ Κότος)

Αλμωπός-Απόλλων Λάρισας 2-2 (48′ πεν. Ρόβας, 67′ – 37′ Καραμοκό, 90’+2′ )

Καβάλα-Ολυμπιακός Β 0-0

Θεσπρωτός-Πανσερραϊκός 3-0 (4′ Πατσέκο, 30′, 40′ Σαραντίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας-Απόλλων Πόντου 2-1 (59′ Καρδίτσας – 66′ Αθανασιάδης – 28′ Ρούνεϊ)

Πέμπτη 14/4

Νίκη Βόλου – Λάρισα (15:00)

Ρεπό: ΠΑΟΚ Β

Νότιος Όμιλος

Καραϊσκάκης-Αιγάλεω 3-1

(25′ Μίλιτς, 48′ Μπεκατόρος 73′ Ενγκουεμετσιέου- 61′ Αρναρέλλης)

Παναθηναϊκός Β-Ηρόδοτος 0-2 (19′ Κόρτσαμ, 24′ Ποζαντζίδης)

ΑΕΚ Β-Ρόδος 5-0 (6′ Γιούσης, 35′, 44′ Κορομηλάς, 78′ Γεωργέας, 80′ Κοσίδης)

Κηφισιά-Επισκοπή 0-1 (67′ Τσαβός)

Αστέρας Βλαχιώτη-ΟΦ Ιεράπετρας 4-1 (9′ Αλνταΐρ, 18′, 65′ Μπούντνικ, 47′ Άντο – 33′ Κατάλντι)

Καλαμάτα -Λεβαδειακός Εργοτέλης-Καλλιθέα (18:00)

Ρεπό: Χανιά