ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Αρκετά ενδιαφέρουσα και ισορροπημένη είναι η προϊστορία ανάμεσα στην SKODA ΞΑΝΘΗ και το Αιγάλεω για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας. Στις μέχρι τώρα 10 συναντήσεις που έχουν δώσει οι δύο μονομάχοι υπάρχει ισορροπία καθώς έχουν από 4 νίκες ενώ 2 αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες.

Αρκετά ενδιαφέρουσα και ισορροπημένη είναι η προϊστορία ανάμεσα στην SKODA ΞΑΝΘΗ και το Αιγάλεω για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας. Στις μέχρι τώρα 10 συναντήσεις που έχουν δώσει οι δύο μονομάχοι υπάρχει ισορροπία καθώς έχουν από 4 νίκες ενώ 2 αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες. Η αρχή έγινε την αγωνιστική περίοδο 2001-2002 όταν η SKODA ΞΑΝΘΗ υποδέχτηκε το Αιγάλεω με τον Μαροκινό Αμπτουραχήμ Ουακίλι να κλέβει την παράσταση καθώς σημείωσε 4 γκολ και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 4-2. Στον αγώνα του δευτέρου γύρου ο Ανέστης Αγρίτης σημείωσε το μοναδικό τέρμα και έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Ένας χρόνο αργότερα ο Λαμπριάκος πετύχαινε χατ-τρικ στο 5-0 με τον Δημήτρη Ζωγραφάκη να ανοίγει το σκορ και τον Γκιούντερ Φρίζενμπίχλερ να το κλείνει. Στην άτυπη ρεβάνς δεν αναδείχθηκε νικητής (0-0) στην μοναδική συνάντηση των δύο ομάδων χωρίς τέρματα. Την σαιζόν 2003-2004 το Αιγάλεω σημείωσε δύο νίκες με 2-1 με τον νυν ποδοσφαιριστή της SKODA ΞΑΝΘΗ, Γιώργο Μπάρκογλου, να πετυχαίνει γκολ και στις δύο συναντήσεις. Για την Βασίλισσα της Θράκης είχαν σκοράρει οι Ζωγραφάκης και Παβιό. Ο Λουτσιάνο ήταν ο πρωταγωνιστής το 2004-2005 καθώς πέτυχε τα 2 από τα 3 τέρματα της SKODA ΞΑΝΘΗ με ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ. Ο Γιώργος Μπάρκογλου σημείωσε και πάλι γκολ στο εντός έδρας 1-1 ενώ στην Ξάνθη ο Αλέξης Γαρπόζης είχε βάλει το 2ο γκολ. Τέλος στα δύο περσινά παιχνίδια το Αιγάλεω είχε κάνε την ανατροπή στην έδρα του όταν απάντησε με 3 τέρματα στο 2ο ημίχρονο και μετέτρεψε το 0-2 του ημιχρόνου σε 3-2 με τέρματα των Φωτάκη, Μανουσάκη και Σίκωβ (αυτ.). Στο γήπεδο της SKODA ΞΑΝΘΗ ο Βασίλης Τοροσίδης με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Όσον αφορά τους 1ους σκόρερ των συναντήσεων ο Σταύρος Λαμπριάκος και ο Αμπντεραχήμ Ουακίλι βρίσκονται στην 1η θέση αφού έχουν πετύχει 4 τέρματα. Ακολουθούν οι Λουτσιάνο και Μπάρκογλου που έχουν πετύχει από 3 γκολ. Οι Ζωγραφάκης και Παπουτσής έχουν πετύχει 2 γκολ ενώ από 1 γκολ έχουν σημειώσει οι Σουρλής, Αγρίτης, Φρίζενμπίχλερ, Νικολόπουλος, Παβιό, Γαρπόζης, Φωτάκης, Μανουσάκης, Τοροσίδης και 1 αυτογκόλ Σίκωβ.