“Αγχωτική” νίκη της Ξάνθης

Στο τέλος “λύγισαν” οι παίκτες της Ξάνθης την αντίσταση του Λεβαδειακού με ένα γκολ του Καζάκη ο οποίος μπήκε αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Ξάνθη κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τον Λεβαδειακό στα “Πηγάδια”.
Η ομάδα του Τάκη Λεμονή ήταν πολύ καλά οργανωμένη στην άμυνα και δυσκόλεψε πολύ τους γηπεδούχους.

Στο τέλος "λύγισαν" οι παίκτες της Ξάνθης την αντίσταση του Λεβαδειακού
με ένα γκολ του Καζάκη ο οποίος μπήκε αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η
Ξάνθη κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τον Λεβαδειακό στα "Πηγάδια".

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή ήταν πολύ καλά οργανωμένη στην άμυνα και
δυσκόλεψε πολύ τους γηπεδούχους.

Ο Γιάννης Ματζουράκης αναγκάστηκε να αλλάξει τακτική κατά τη διάρκεια
του αγώνα προκειμένου να απειλήσει τους φιλοξενούμενους και τελικά το κατάφερε στα
τελευταία λεπτά του αγώνα παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης αλλά και την απαιτούμενη
αυτοπεποίθηση για την δύσκολη ρεβάνς με τη Μίντλεσμπρο.

Ο αγώνας έφερε "άσχημες" αναμνήσεις στον Γιάννη Μαντζουράκη όπως
τόνισε στη συνέντευξη τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να βρουν
στα πρώτα λεπτά τα "πατήματά" τους στο γήπεδο.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισαν
να πιέζουν την άμυνα του Λεβαδειακού χωρίς όμως να έχουν βρει τον ρυθμό τους.

Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή ήταν καλά στημένοι στην άμυνα με αποτέλεσμα
να μην απειληθεί ουσιαστικά η εστία του Ζαφειρόπουλου.

Την πρώτη καλή ευκαιρία την έκανε ο Λεβαδειακός όταν στο 22' ο Πιζανόφσκι
απέκρουσε δυνατό σουτ του Χρυσάφη.

Στη συνέχεια οι "πράσινοι" άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους
και απείλησαν για δεύτερη φορά την Ξάνθη στο 32' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του
Ρούσεφ ο Κορέα έπιασε την κεφαλιά η μπάλα πήγε στον Μπούσι το σουτ του οποίου έδιωξε
σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Σκόντα.

Σε αυτό το σημείο ο Γιάννης Ματζουράκης βλέποντας ότι η ομάδα του
δεν "λειτουργούσε" καλά άλλαξε σύστημα και από 4-4-2 "πέρασε" στο 3-5-2 με τον Παπαδημητρίου
να αναλαμβάνει τη δεξιά πλευρά και τον Τσικίνιο την αριστερή. Η αλλαγή στην τακτική
βοήθησε την ακριτική ομάδα η οποία άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να "επισκέπτεται"
πιο συχνά την περιοχή των Βιωτών.

Σε μια από αυτές στο 39' ο Λουτσιάνο έκανε σέντρα από τα δεξιά ο
Έμερσον έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι
του Ζαφειρόπουλου. Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε
κάποια ευκαιρία με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλες
χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον τεχνικό της Ξάνθης να "περνάει"
τον Καζάκη στη θέση του Τσάνγκι προκειμένου να δώσει πιο επιθετική "χροιά" στην
ομάδα του.

Ο νεοεισελθών ποδοσφαιριστής έκανε αισθητή την παρουσία του δέκα
λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης όταν με πάσα-διαβήτη βρήκε μέσα στην μεγάλη
περιοχή των φιλοξενούμενων τον Τοροσίδη το πλασέ του οποίου "έδιωξε" σε κόρνερ ο
Ζαφειρόπουλος.

Με την πάροδο είκοσι λεπτών οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα και
είχαν "εγκατασταθεί" στην περιοχή του Λεβαδειακού προσπαθώντας να διασπάσουν την
καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Τάκη Λεμονή. Οι παίκτες της Ξάνθης με τον χρόνο
να τους πιέζει προσπάθησαν με σέντρες να απειλήσουν την άμυνα του Λεβαδειακού προκειμένου
να δημιουργήσουν την ευκαιρία που θα τους έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τελικά το κατάφεραν στο 88' με τον Καζάκη ο οποίος με κεφαλιά νίκησε
τον Ζαφειρόπουλο μετά από σέντρα του Λουτσιάνο από τα δεξιά χαρίζοντας τη νίκη στην
ομάδα του.

Ο αγώνας τελείωσε με την Ξάνθη να κερδίζει 1-0 και πλέον να συγκεντρώνεται
στην ρεβάνς με την Μίντλεσμπρο.

Το φιλμ του αγώνα

88' ΓΚΟΟΟΛ!!! 1-0 για την Ξάνθη. Ο Καζάκης πήρε την κεφαλιά μέσα
στην περιοχή του Λεβαδειακού, μετά απο σέντρα του Λουτσιάνο απο τα δεξιά και κατάφερε
και νίκησε τον πολύ καλό Ζαφειρόπουλο.

80' Ο Ζησόπουλος βγήκε τετ-α-τετ με τον Πιζανόφσκι, αλλά ο Μαχράτζε
πρόλαβε και του απέσπασε τη μπάλα.

75’ Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους, χωρίς
όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

59’ Η Ξάνθη τα τελευταία λεπτά "πολιορκεί" την εστία του Λεβαδειακού
και ψάχνει το γκολ.

54' Πολύ μεγάλη ευκαρία για τη Ξάνθη. Ο Καζάκης έδωσε πάσα – "διαβήτη"
στον Τοροσίδη στην μεγάλη περιοχή, ο τελευταίος έκανε το σουτ , αλλά τη μπάλα κατάφερε
και έδιωξε σε κόρνερ ο Ζαφειρόπουλος.

50’ Κίτρινη κάρτα στον Καλλιμάνη για σκληρό φάουλ πάνω στον Λουτσιάνο

46' Αλλαγή για την Ξάνθη ο Καζάκης πήρε τη θέση του Τσάνγκι

43’ Η ομάδα του Λεβαδειακού έχει πολύ καλή αμυντική λειτουργία,
με αποτέλεσμα η Ξάνθη να δυσκολεύεται να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ζαφειρόπουλου.

39' Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Ξάνθη. Μετά απο σέντρα του Λουτσιάνο
απο τα δεξιά, ο Έμερσον βρέθηκε σε καλή θέση, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε
λίγο άουτ απο το οριζόντιο δοκάρι του Ζαφειρόπουλου.

34’ Νέα ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Χρυσάφης βρέθηκε σε πλεονεκτική
θέση για σουτ, μετά απο σέντρα του Καλλιμάνη, αλλά ο Παπαδημητρίου πρόλαβε και του
απέσπασε τη μπάλα.

32’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Ρούσεφ εκτέλεσε το κόρνερ,
ο Κορέα τροφοδότησε με κεφαλιά, τον Μπούσι, ο οποίος έπιασε το σουτ, αλλά ο Πιζανόφσκι
δήλωσε "παρών" και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

25' Οι δύο ομάδες δεν έχουν δημιουργήσει αξιόλογες ευκαρίες. Η Ξάνθη
δεν έχει καταφέρει να βρει τους διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενούμενων. Αντίθετα,
ο Λεβαδειακός έχει δώσει 'βάρος" στην άμυνα και στέκεται αρκετά καλά.

22' Ο Χρυσάφης έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Πιζανόφσκι κατάφερε
και μπλόκαρε τη μπάλα.

16' Κίτρινη κάρτα στον Μπούσι για διαμαρτυρία