Από νωρίς σε περιπέτειες

Διαφοροποιημένη συγκριτικά με τις προηγούμενες αγωνιστικές παρατάχθηκε η SKODA ΞΑΝΘΗ στο Αγρίνιο και το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ξεκίνησε στην βασική τους Μάρα – Μαρκόφσκι στην επίθεση και τον Σπύρο Βάλλα στο κέντρο της άμυνας που επανήλθε μετά τον τραυματισμό του.

Στα πρώτα 45λεπτά είναι γεγονός ότι δεν δημιουργήθηκαν οι μεγάλες ευκαιρίες όμως η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ στάθηκε πιο τυχερή κι αξιοποίησε την μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Μητρόπουλο στο 35′ και πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Διαφοροποι

Στα πρώτα 45λεπτά είναι γεγονός ότι δεν δημιουργήθηκαν οι μεγάλες ευκαιρίες όμως η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ στάθηκε πιο τυχερή κι αξιοποίησε την μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Μητρόπουλο στο 35′ και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Αντίθετα η SKODA ΞΑΝΘΗ έδειξε διάθεση στο παιχνίδι της ωστόσο δεν μπορούσε να φανεί απειλητική στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ξανθιώτικη ομάδα ήθελε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά μετά τις δύο πρώτες αλλαγές του προπονητή (Βασιλακάκης και Βλαχοδήμος αντί Ντίκα και Μάρα) έγινε η φάση που κατά ένα μεγάλο βαθμό έκρινε την αναμέτρηση.

Στο 65′ ο Εντιμάρ μονομάχησε με τον Καμαρά μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι αποβάλλοντας ταυτόχρονα τον Βραζιλιάνο αμυντικό. Ο Ρότσα ευστόχησε από τα 11 βήματα και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν δύσκολο να αλλάξει για την SKODA ΞΑΝΘΗ που δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει κόντρα σε έναν Παναιτωλικό που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους χώρους έχοντας κι αυτός τις καλές του στιγμές μεταξύ των οποίων και δοκάρι με τον Ρότσα στο 73′.

Φάσεις – Γκολ

Στο 32′ η κεφαλιά του Κούσα ήταν άστοχη. Στο 34′ σέντρα του Χαριστέα κεφαλιά του Μητρόπουλου και 1-0.
Στο 54′ ο Μαρκόφσκι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή στη σέντρα του Μαρσελίνιο. Στο 65′ με πέναλτι (το κέρδισε ο Καμαρά από τον Εντιμάρ που αποβλήθηκε) ο Ρότσα πέτυχε το 2-0
Στο 72′ πλασέ του Θεοδωρίδη πέρασε λίγο έξω! Στο 73′ δοκάρι οι γηπεδούχοι με τον Ρότσα.

Στο 79′ καλή προσπάθεια και σουτ του Βλαχοδήμου απέκρουσε ο Μπλάζιτς. Στο 84′ μπλόκαρε ο Βιβιανί το σουτ του Κούσα.

Στο 87′ βολέ του Καμαρά μέσα από την περιοχή άστοχο. Στο 88′ σουτ του Μαρκόφσκι κόντραρε σε κόρνερ.

Στο 89′ ο Μαρσελίνιο απείλησε με ατομική προσπάθεια αλλά δεν σκόραρε.

Συνθέσεις:

Παναιτωλικός:Μπλάζιτς, Κουτρουμάνος, Κούσας, Ρότσα (82′ Σιόντης), Μπουμάλ (56′ Θεοδωρίδης), Χαριστέας (86′ Μπαμόγκο), Ετζενγκέλε, Ντολεζάι, Μητρόπουλος, Αντι, Καμαρά.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Εντιμάρ, Πόι (70′ Καζάκης), Μαρκόφσκι, Μαρσελίνιο, Μάρα (53′ Βλαχοδήμος), Κομεσίδης, Βάλλας, Στάσιακ, Ντάνι, Ντίκα (59′ Βασιλακάκης).