Διπλό και στην Κέρκυρα

Αυτή η Ξάνθη είναι φτιαγμένη για πολύ ωραία -και μεγάλα- πράγματα φέτος!

Με τον Μίλαν Ράσταβατς να παραδίδει… σεμινάριο προπονητικής στο δεύτερο ημίχρονο και τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να κάνει ΜΥΘΙΚΕΣ αποκρούσεις, οι ψυχωμένοι παίκτες της ομάδας μας επικράτησαν 2-0 της Κέρκυρας και με την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στο νησί των Φαιάκων, έφτασαν στους εννέα βαθμούς -ξεπερνώντας τον Ολυμπιακό!

Εκπληκτικά πράγματα (για άλλη μία φορά) από τον 43χρονο κόουτς, ανακάτεψε την τράπουλα από το 60′ και μετά, βάζοντας τον Ρότσε στο 63′, με τον Κροάτη να «σερβίρει» τον Μεχία στο 65′ για το 1-0 και τον Σιλά στο 79′, με τον Γάλλο να «χτυπάει» με απίθανο σουτ οκτώ λεπτά αργότερα!

Όσο για τον συμπατριώτη του, γκολκίπερ της Ξάνθης, ο 28χρονος ήταν, πραγματικά, όλα τα λεφτά για την ομάδα, κάνοντας 3-4 πολύ μεγάλες επεμβάσεις! Εξαιρετικός και ο Κίκε Μπουλά, αλλά και ο Μεχία, «βράχος» ο Λισγάρας στην άμυνα, με την ομάδα να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν ΚΑΙ αυτή εκτός έδρας -αφού έχει μόνο ισοπαλίες στα Πηγάδια.

Από την άλλη, η Κέρκυρα φαίνεται πως έχει… μείνει στον Παναθηναϊκό, αλλά ήταν και άτυχη, καθώς, όπως προείπαμε, έπεσε πάνω στον Ζίβκοβιτς. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, μάλιστα, τελείωσε με δέκα το ματς, καθώς, στο 72′, αποβλήθηκε ο Μπαλάφας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το ματς

Για δύο ομάδες με κάκιστα ποσοστά στη δημιουργία φάσεων, το πρώτο ημίχρονο ήταν -ανέλπιστα- εξαιρετικό, με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο 20άλεπτο, όπου ο ρυθμός ήταν, πραγματικά, φρενήρης! Από την άλλη, βέβαια, αμφότερες οι ομάδες είχαν και πάλι «θέματα» στα τελειώματά τους -ή, αν θέλετε, σε πολύ καλή βραδιά τους τερματοφύλακές τους!

Ο… χορός των χαμένων ευκαιριών, λοιπόν, ξεκίνησε μόλις στο 8′, με τον Μπαλάφα να βγάζει μία εξαιρετική κάθετη, «κόβοντας» στα δύο την Ξάνθη, αλλά ο Ζίβκοβιτς είπε «όχι» στο πλασέ του Παμλίδη. Έξι λεπτά αργότερα (14′), οι Ακρίτες «ισοφάρισαν», με τον Μεχία να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ, στον αντίποδα, ο Τουράμ… έπιασε αέρα, δύο λεπτά μετά, σχεδόν από το σημείο του πέναλτι, χάνοντας την -τεράστια- ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Κέρκυρα! Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει, ωστόσο, με το εκπληκτικό σουτ από τον Αρτυματά, που πέρασε ελάχιστα πάνω από τη συμβολή του Ζίβκοβιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Kέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (46’ Βενέτης), Τουράμ (70’ Ντουαλά), Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Σιόντης, Μπαλάφας, Επστάιν (43’ Νούνες), Ντιόγκο, Γρομητσάρης.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γέντρισεκ (63’ Ρότσε), Λισγάρας, Ντε Λούκας, Κασάδο, Μπρίτο (87’ Κάστρο), Καμαρά, Σβαρνάς, Μεχία, Κίκε (78’ Σιλά).