Συνεχίζει την ανοδική της πορεία

Συνεχίζει τις νίκες η SKODA ΞΑΝΘΗ καθώς αύξησε το σερί των επιτυχιών της μετά το 3-0 επί του Ατρόμητου.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη σκόραρε με τους Μαρκόφσκι, Βασιλακάκη και Εντιμάρ προσφέροντας γκολ, θέαμα και βαθμούς στους φιλάθλους της που βρέθηκαν στο γήπεδο των Πηγαδίων την Κυριακή το απόγευμα και αναρριχήθηκε ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Περιγραφή αγώνα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό ξεκίνημά της η SKODA ΞΑΝΘΗ στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ατρόμητο στο γήπεδο των Πηγαδίων.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με δράστη τον Μαρκόφσκι (σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι) μετά από μία εξαιρετική συνεργασία των παικτών της.

Το πλεονέκτημα έγινε ακόμη μεγαλύτερο λίγο πριν συμπληρωθεί το 20ό λεπτό όταν ο Βασιλακάκης με κεφαλιά μετέτρεψε την σέντρα του Μάουρο Πόι σε γκολ για να γίνει το 2-0.

Στη συνέχεια και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου η SKODA ΞΑΝΘΗ ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και πήγε με το υπέρ της αποτέλεσμα στα αποδυτήρια.

Και η επανάληψη ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Ο Εντιμάρ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει (για δεύτερο στη σειρά παιχνίδι) κάνοντας το 3-0 απέναντι σε έναν Ατρόμητο που πλέον είχε πολύ δύσκολο έργο.

Ο Γιώργος Δώνης προχώρησε γρήγορα και στις επόμενες κινήσεις του όμως οι γηπεδούχοι ήλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση έστω κι αν σε κάποια διαστήματα είχε την κατοχή της μπάλας ο Ατρόμητος.

Ο Βιβιανί δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα κι έτσι ήρθε η 3η συνεχόμενη νίκη για την ξανθιώτικη ομάδα που συνεχίζει τη βαθμολογική της άνοδο.

Φάσεις – Γκολ

Στο 4′ ο Μάρκο Μαρκόφσκι έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας μιας πολύ όμορφης ομαδικής προσπάθειας που ξεκίνησε από την συνεργασία με Βλαχοδήμου – Μάνταλου και με πλασέ πέτυχε το 1-0.
Στο 11′ ο Βιβιανί μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Μπρίτο.

Στο 19′ ο Πόι έκανε την σέντρα και ο Βασιλακάκης με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 2-0.
Στο 28′ κεφαλιά του Ζουέλα άστοχη.

Στο 37′ απέκρουσε ο Βιβιανί το φάουλ του Επστάιν και από κοντά ο Ζουέλα αστόχησε.

Στο 40′ ο Τομάς έβαλε την κόντρα σωτήρια στο κοντινό σουτ του Μαρκόφσκι και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο 43′ σέντρα Μπέρτου, ο Μάνταλος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 47′ ο Εντιμάρ έκανε το σουτ η μπάλα άλλαξε πορεία καθώς βρήκε στο πόδι του Πίτου Γκαρσία και κατέληξε στα δίχτυα του Ιτάνζ για το 3-0.
Στο 57′ ο Βιβιανί εύκολα μπλόκαρε την κεφαλιά του Μήτρογλου.

Στο 64′ ο Σκόνδρας από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Βάλλας απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στο 70′ ο Μήτρογλου από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Βάλλας, Κομεσίδης, Ντάνι, Πόι (80′ Μαρσελίνιο), Βασιλακάκης (82′ Φλίσκας), Βλαχοδήμος, Μάνταλος (71′ Νταρμπιόν), Μαρκόφσκι.

Ατρόμητος Αθηνών: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Τομάς, Φυντανίδης (26′ Σφακιανάκης), Τάτος, Επστάιν, Μπρίτο (46′ Αναστασάκος), Γιαννούλης, Μήτρογλου, Ζουέλα, Πίτου Γκαρσία (55′ Δημούτσος).