Προκρίθηκε η ομάδα μας

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η SKODA ΞΑΝΘΗ πήρε τη νικη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με το 0-2 επί των Ποντίων Κατερίνης.

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η SKODA ΞΑΝΘΗ πήρε τη νικη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με το 0-2 επί των Ποντίων Κατερίνης. Ο Βλάσης Καζάκης στο 41ο λεπτό και ο Θόδωρος Βασιλακάκης στο 72′ ήταν οι παίκτες που έκαναν την διαφορά για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Ντεμπούτο για Μπαξεβανίδη – Αλτιπαρμακόφσκι.

Ντεμπούτο για Μπαξεβανίδη – Αλτιπαρμακόφσκι. Έκτη νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο για την SKODA ΞΑΝΘΗ.

Περιγραφή αγώνα

Μία διαφοροποιημένη 11άδα σε σχέση με τα παιχνίδια του πρωταθλήματος παρέταξε ο Μαρίνος Ουζουνίδης στον βαρύ αγωνιστικό χώρο της Κατερίνης για τον αγώνα κυπέλλου με την Α.Ε. Ποντίων. Κάτω από δύσκολες συνθήκες οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να παρουσιάσουν καλό θέαμα – τουλάχιστον στο πρώτο μέρος – με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς από το 25′ και μετά. Σε ένα διάστημα όπου πέρα από την πολύ καλή στιγμή με το τετ α τετ του Σουάνη η ξανθιώτικη ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Βλάση Καζάκη στο 41′ όταν και εκμεταλλεύτηκε την λάθος συνεννόηση της αμυντικής γραμμής των Ποντίων.
Στην επανάληψη η SKODA ΞΑΝΘΗ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους. Δημιούργησε παράλληλα τις προϋποθέσεις και για περισσότερα γκολ και τελικά κατάφερε με τον Θόδωρο Βασιλακάκη να “κλειδώσει” την νίκη πρόκριση στο 72ο λεπτό. Η ομάδα των Ποντίων προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη πιο έμπειροι, πήραν δίκαια την νίκη πρόκριση, σε μία αναμέτρηση στην οποία πραγματοποίησαν ντεμπούτο οι Δήμος Μπαξεβανίδης και Μάριαν Αλτιπαρμακόφσκι.

Φάσεις – Γκολ

Στο 11′ ο Μπαξεβανίδης διώξει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή από την λάθος απόκρουση του Βάλλα.
Στο 15′ το σουτ του Σουάνη από το ύψος της περιοχής ήταν άστοχο.
Στο 29′ την επικίνδυνη σέντρα του Μαρσελίνιο απομάκρυνε σε κόρνερ αμυντικός των γηπεδούχων.
Στο 30′ μετά από όμορφη επιθετική ενέργεια της SKODA ΞΑΝΘΗ, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Σουάνης αλλά στο τετ α τετ νικήθηκε αό τον Κελπέκη.
Στο 41′ το σκορ άνοιξε. Μετά από βολέ του Λυμπερόπουλου ο Καζάκης επωφελήθηκε από την λάθος συνεννόηση Χασιώτη – Κελπέκη, “τσίμπησε” την μπάλα περνώντας την πάνω από τον τερματοφύλακα και με κεφαλιά πέτυχε το 0-1.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Δεληζήσης απείλησε με κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 52′ ο Μπέρτος έκανε την σέντρα και ο Μαρσελίνιο το σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 54′ ο Μπαξεβανίδης έσπασε την μπάλα στον Καζάκη αλλά η προσπάθεια του τελευταίου κόντραρε στον πεσμένο αμυντικό.
Στο 72′ ο Μαρσελίνιο έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Πόι έπιασε το σουτ και ο Βασιλακάκης μπήκε στην πορεία της μπάλας και με το γόνατο πέτυχε το 0-2.
Στο 77′ το σουτ του Χιντζίδη πέρασε άουτ.
Στο 80′ ο Πόι βρέθηκε σε θέση για γκολ αλλά άνοιξε το κοντρόλ και η ευκαιρία χάθηκε.

ΑΕ Ποντίων Κατερίνης: Κελπέκης, Τσιτλακίδης, Δεληζήσης, Χασιώτης, Πέντσας (59′ Κωνσταντινίδης), Χιντζίδης, Γούλας, Σαπάνης (69′ Χιονίδης), Μουρατίδης, Τροΐρης, Πετράκος (46′ Κυβραΐδης).
SKODA ΞΑΝΘΗ: Λυμπερόπουλος, Σταθάκης, Μπέρτος, Βάλλας, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Νταρμπιόν, Μαρσελίνιο (82′ Αλτιπαρμακόφσκι), Καζάκης, Σουάνης (67′ Βασιλακάκης), Βλαχοδήμος (60′ Πόι).