ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Xanthi FC το απόγευμα της Κυριακής (23/9), στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League «Σουρωτή». Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς επικράτησε με 3-0 επί του ΟΦΗ χάρη στα γκολ του Έρικ Γέντρισεκ (28’, 40’) με κεφαλιά και πλασέ αντίστοιχα μετά από ασίστ του Σαρπόνγκ και του Καμαρά και το πανέμορφο φάουλ του Κοβάσεβιτς στο 87’

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του διαιτητή Νίκου Ντοσίδη ο οποίος έφυγε άδικα από τη ζωή σε ηλικία 21 ετών.

Η ξανθιώτικη ομάδα με 5 βαθμούς πλέον, την Τετάρτη (16:30) υποδέχεται και πάλι τον ΟΦΗ, αυτή τη φορά για το θεσμό του κυπέλλου καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονται στον 7ο Όμιλο της Δ’ Φάσης.