ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ 3ΑΔΑ!

Την 4η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας σημείωσε η SKODA ΞΑΝΘΗ το απόγευμα της Κυριακής στο «Κλ. Βικελίδης».

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague νίκησε με 1-5 την ΑΕΛ Καλλονής με οδηγό στο σκοράρισμα τον Εστεμπάν Σολάρι που σημείωσε χατ τρικ φτάνοντας τα 7 γκολ στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ και για τον Καρίμ Σολτάνι (32’, 52’) ενώ είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 ο Μαρσέλο (41’).

Αυτή ήταν η πιο μεγάλη σε σκορ εκτός έδρας νίκη της SKODA ΞΑΝΘΗ στην μεγάλη κατηγορία. Στο «Κλ. Βικελίδης» η SKODA ΞΑΝΘΗ αντιμετώπισε την ΑΕΛ Καλλονής στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague.

Ο Ράινερ Μάουρερ και οι ποδοσφαιριστές του μετά την νίκη με ανατροπή επί του Απόλλωνα Σμύρνης ήθελαν να συνεχίσουν τις επιτυχίες και να φέρουν το πρώτο νικηφόρο εκτός έδρας αποτέλεσμα

Ο Γερμανός τεχνικός επέλεξε στην βασική 11άδα τους Ζαρόπουλο κάτω από τα δοκάρια, Παΐτο – Μπαξεβανίδη στα άκρα της άμυνας, τους Βάλλα – Γούτα κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στην μεσαία γραμμή αντί του τραυματία Ντε Γκούζμαν προτιμήθηκε ο Κώστας Φλίσκας σαν παρτενέρ του Ντιέ, με τον Σουάρεζ Εστράδα σε πιο δημιουργικό ρόλο και τους Σολτάνι – Κάλβο στα πλάγια. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο αργεντινός φορ Εστεμπάν Σολάρι.

Πιο δυνατά μπήκαν οι τυπικά γηπεδούχοι στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά προσπάθησαν κάνοντας αισθητή την παρουσία τους στην αμυντική γραμμή της ξανθιώτικης ομάδας. Ο Χουανλού και ο Μαρσέλο απείλησαν με τις προσπάθειές τους όμως να μην βρίσκουν στόχο.

Στην συνέχεια η SKODA ΞΑΝΘΗ ισορρόπησε το παιχνίδι και ανέλαβε πρωτοβουλία κινήσεων ψάχνοντας τους χώρους αλλά και τους τρόπους για να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Σιδεράκη.

Ωστόσο η στατιστική στο πρώτο 20λεπτο ήταν υπέρ της Καλλονής που είχε 8 (2) τελικές προσπάθειες και 60% κατοχή μπάλας.

Στα μισά του ημιχρόνου η ξανθιώτικη ομάδα κέρδισε φάουλ σε καλή θέση με τον Εστράδα να «προειδοποιεί» τον Σιδεράκη ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Ο Σολάρι ένα λεπτό αργότερα όμως με κεφαλιά έκανε την διαφορά ανοίγοντας το σκορ.

Το 0-1 έγινε στο 25ο λεπτό με τον σέντερ φορ της SKODA ΞΑΝΘΗ να εκμεταλλεύεται ιδανικά την σέντρα του Παΐτο. Επτά λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Ράινερ Μάουρερ.

Ο Κάλβο από δεξιά σε μία επιθετική ενέργεια έκανε την σέντρα και ο Σολτάνι πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Καλλονής και με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 0-2.

Στο 41’ η μείωση του σκορ από τους τυπικά γηπεδούχους με την κεφαλιά του Μαρσέλο δεν πτόησε τους παίκτες της ξανθιώτικης ομάδας που είχαν και «τρίτο» χτύπημα πριν λήξει το ημίχρονο. Εστράδα – Σολτάνι συνδυάστηκαν άψογα και ο Σολάρι «τελείωσε» με προβολή την φάση διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 για το πρώτο ημίχρονο βάζοντας το όνομά του στην 2η θέση των σκόρερ του πρωταθλήματος με 6 γκολ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ξανθιώτικη ομάδα σημείωσε και 4ο γκολ.

Ο Καρίμ Σολτάνι στο 54’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ και η συνέχεια έγινε ακόμη πιο εύκολη για την SKODA ΞΑΝΘΗ.

Η ομάδα της Καλλονής προχώρησε σε δύο αλλαγές με τους Χωριανόπουλο και Αγρίτη να περνούν στον αγωνιστικό χώρο ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο παιχνίδι και ο Βασιλακάκης στη θέση του Σουάρεζ Εστράδα.

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο στο οποίο οι παίκτες του Ράινερ Μάουρερ διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους αποτέλεσμα και ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα απειλώντας στις κόντρα επιθέσεις.

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το 5ο γκολ του Σολάρι στις καθυστερήσεις με το οποίο έγινε το 1-5. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γιάχου βρήκε την ξανθιώτικη ομάδα να πανηγυρίζει το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο.