ΤΥΧΕΡΗ Η ΞΑΝΘΗ ….ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΑ

Με μεγάλη νίκη ξεκίνησε την νέα αγωνιστική περίοδο η SKODA ΞΑΝΘΗ κερδίζοντας με 0-1 μέσα στην Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο ξεκινώντας με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Super League. Μια νίκη που ήρθε μετά από πολύ καλή αμυντική λειτουργία αλλά και καταπληκτική εμφάνιση του Μίχαελ Γκσπούρνιγκ που σε πολλές φάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του δίνοντας στο τέλος τους βαθμούς της νίκης.

ΤΥΧΕΡΗ Η ΞΑΝΘΗ

….ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΑ

Πάντως πέρα από την καλή λειτουργία της άμυνας για να έρθουν οι βαθμοί της νίκης στην Ξάνθη έβαλε και το αριστερό πόδι του ο Ναμπίλ Ταιντέρ που στο 14ο λεπτό της συνάντησης είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός θέσης και με σουτ από τη σέντρα σημάδεψε σωστά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Στέλιος Κατρακυλάκης βρισκόμενος για 1η φορά στον πάγκο της SKODA ΞΑΝΘΗ ξεκίνησε με αμυντική 4αδα τους Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Βάλλα και Τζιωρτζόπουλο ενώ προτίμησε 3 κεντρικά χαφ με τους Φλίσκα, Ντοριβάλ και Ταιντέρ. Την επιθετική λειτουργία υποστήριζαν οι Γκρζέλακ, Παππάς και Αγκάλι. Τα πλάνα άλλαξαν όμως γρήγορα καθώς ο αρχηγός Γιάννης Παπαδημητρίου σε μια εναέρια μονομαχία με τον Χούτο κατά την προσγείωση του τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να αποχωρήσει. Την θέση του πήρε ο Φερνάντο Λορεφίσε με τον Κώστα Φλίσκα να μετατοπίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βρίσκονται με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Γκσπούρνιγκ αλλά ο Αυστριακός έδειξε από την αρχή ότι ήταν σε πολύ καλή μέρα. Χαρακτηριστική η φάση του 11ου λεπτού και ενώ το σκορ ήταν 0-0 όταν πραγματοποίησε διπλή απόκρουσε σε σουτ των Μπάρκογλου και Κοιλιάρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της συνάντησης δεν άλλαξε κατά πολύ με τους γηπεδούχους να πιέζουν την αμυντική γραμμή της SKODA ΞΑΝΘΗ να έχει καλή λειτουργία και τον Μίχαελ Γκσπούρνιγκ να διατηρεί την εστία του ανέπαφη όποτε χρειαζόταν.

Έτσι η λήξη της συνάντησης από τον κ. Κουκουλάκη βρήκε τους ποδοσφαιριστές να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη κάτι που συνέβη και στον πάγκο της ομάδας με τους προπονητές και τους ποδοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν να αγκαλιάζονται και να δημιουργούν τον κύκλο της νίκης.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με την φανέλα της SKODA ΞΑΝΘΗ πραγματοποίησαν οι Λορεφίσε, Παππάς, Αγκάλι, Σουάνης, Ντοριβάλ και Ταιντέρ με τον τελευταίο να συνδυάζει την εμφάνιση του με καταπληκτικό γκολ.

Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Κοιλιάρας, Κουτσόπουλος, Μάκος, Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς (89′ Καπετάνος), Μπάρκογλου (74′ Λουρένσο), Κοντοές, Νικολάου (68′ Σκούφαλης), Χούτος

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (15′ Λορεφίσε), Τζιωρτζιόπουλος, Βάλλας, Ζουέλα, Φλίσκας, Ταϊντέρ, Παππάς (69′ Κιντάνα), Αγκάλι, Γκρζέλακ (60′ Σουάνης), Ντοριβάλ.