ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ SKODA ΞΑΝΘΗ ΣΤΗΝ ΤΣΕΧΙΑ ΜΕ 2-0

Ακόμη μια φιλική αναμέτρηση περιλάμβανε το πρόγραμμα της SKODA ΞΑΝΘΗ που συνεχίζει την προετοιμασία της στην Τσεχία. Μετά τον φιλικό αγώνα που έδωσε την Πέμπτη το συγκρότημα του Γιάννη Ματζουράκη αντιμετώπισε αυτή την φορά την Σιάντ Μόστ που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας της Τσεχίας το οποίο ξεκινάει στις 7 Αυγούστου με την Μόστ να αντιμετωπίζει στην έδρα της την Τέπλιτσε.

Ακόμη μια φιλική αναμέτρηση περιλάμβανε
το πρόγραμμα της SKODA ΞΑΝΘΗ που συνεχίζει την προετοιμασία της στην Τσεχία. Μετά
τον φιλικό αγώνα που έδωσε την Πέμπτη το συγκρότημα του Γιάννη Ματζουράκη αντιμετώπισε
αυτή την φορά την Σιάντ Μόστ που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας
της Τσεχίας το οποίο ξεκινάει στις 7 Αυγούστου με την Μόστ να αντιμετωπίζει στην
έδρα της την Τέπλιτσε.

Παρά τις συνεχόμενες και έντονες προπονήσεις
οι ποδοσφαιριστές έδειξαν να ανταποκρίνονται στις οδηγίες της τεχνικής ηγεσίας κάτι
που φάνηκε και μέσα στον αγωνιστικό χώρο καθώς τόσο η ατομική όσο και η ομαδική
απόδοση κινήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα. Πάντως το δεύτερο στάδιο της προετοιμασίας
όσον αφορά την φυσική κατάσταση δείχνει να ολοκληρώνεται και πλέον η τεχνική ηγεσία
μαζί με τους αθλητές θα επικεντρωθούν στην τεχνική κατάρτιση και την τακτική.

Ο αγώνας βρήκε νικήτρια την SKODA ΞΑΝΘΗ
με σκορ 2-0 κάτι που ικανοποίησε την τεχνική ηγεσία που είδε σε αυτή την αναμέτρηση
η ανωτερότητα να αποδίδει καρπούς και να ανταμείβεται με δύο τέρματα που πέτυχαν
οι Λαμπριάκος και Λουτσιάνο.

Ο Γιάννης Ματζουράκης έδωσε χρόνο συμμετοχής
σε πολλούς ποδοσφαιριστές και μπόρεσε να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα που θα του
χρειαστούν στην συνέχεια.

Ειδικά ο τεχνικός ηγέτης της SKODA ΞΑΝΘΗ
έμεινε ευχαριστημένος από τα πρώτα 60 λεπτά όπου η ομάδα του έπιασε πολύ καλό ρυθμό.
Στο υπόλοιπο του αγώνα και με την συνεχή είσοδο ποδοσφαιριστών ο ρυθμός έπεσε και
έτσι μοιραία ο αγώνας έληξε με 2-0.

Το σκορ άνοιξε ο Σταύρος Λαμπριάκος στο
22ο λεπτό όταν και έγινε αποδέκτης εκπληκτικής ομαδικής προσπάθειας.

Ο περσινός πρώτος σκόρερ της SKODA ΞΑΝΘΗ
Λουτσιάνο Ντε Σόουζα με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 55ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό