Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 25/2/2018  στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, οιΠεριφερειακοί Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου Σχ. Έτους 2017-18

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 25/2/2018  στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, οιΠεριφερειακοί Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου Σχ. Έτους 2017-18

Για τη διοργάνωση συνεργάστηκαν, ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης και Τεχνολογίας (WROHellas) www.wrohellas.gr, ο ΑΕΠΣ Βορέας Αλεξανδρούπολης (Αθλητικός, Επιμορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος), ο Σύλλογος Ρομποτικής Μαθηματικών – Φυσικής και Τεχνολογίας Ξάνθης (RoboSpeciallists) (www.robospecialists.gr) και το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης με το γραφείο Σχολικής Συμβούλου Πληροφορικής Θράκης με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

Για το σχ. έτος 2017-2018 ο διαγωνισμός τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου.

Οι μικροί μαθητές διαγωνίστηκαν σε 4 κατηγορίες:

Α) Κατηγορία Δημοτικού με θέμα: «Εποικισμός στον Άρη»

Β) Κατηγορία Γυμνασίου με θέμα: «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)» και

Γ)  Κατηγορία Δημοτικού«Wedo2.0 Ποδόσφαιρο».

Δ) Κατηγορία Λυκείου με θέμα:  “Αειφόρος Ανάπτυξη & Επιχειρηματικότητα”

 

Οι συμμετοχές για την περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης ήταν: 33 ομάδες ρομποτικού ποδοσφαίρου Δημοτικού, 20 ομάδες Δημοτικού και 26 ομάδες Γυμνασίου και 1 ομάδα Λυκείου με περισσότερους από 280 μαθητές.

Οι αντίστοιχοι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί διοργανώνονται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό WRO Hellas στις 4/3/2018 στην Αθήνα.  Από την περιφέρεια προκρίθηκαν  στον τελικό της Αθήνας :  16 ομάδες Δημοτικού ποδοσφαίρου, 4 ομάδες Δημοτικού , 8 ομάδες Γυμνασίου και η 1 του Λυκείου

Περισσότερες πληροφορίες αναλυτικά αποτελέσματα, φωτογραφίες, στην διεύθυνση www.wrohellas.gr   και   https://www.facebook.com/events/1634170776663334/ 

Στην κατηγορία του Λυκείου την περιφέρεια θα εκπροσωπήσει το 1ο ΓΕΛ Ελευθερούπολης με την ομάδαRoboFarm και τους μαθητέςΧάικ Μανασιάν, Χρήστος Κωστικιάδης, Αναγνώστης  Γιαλαμής, Μαρία  Γαιτανίδου, Θεοδώρα  Τουρασανίδου, Χρυσούλα  Μπάτσου, και τον προπονητή Δημήτριο Θεοδωρίδη


 

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ

ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Σχολείο που εκπροσωπεί

Συνολική Βαθμολογία

 

1

 

 

RoboGalaxy

Εξάρχου Στάθης

Σιούλας Σοφοκλής

Χατζηδημητρίου Αγνή

Γκουτή Ιωάννα

Παπαζογλου Στέλλα

Καϊκα Μαρίλια

Στανίτσας Θοδωρής

Μιχαηλίδης Ιωάννης

11ο Δ.Σ. Κομοτηνής

173

 

2

 

 

MikroRobots

Μητούση Χριστίνα

Στεργιαννης Λάμπρος

Αθανασιάδης Ιορδάνης

Αβρααμ Μαρία

Ηλιάδης Παναγιώτης

Παπαδοπούλου Χριστίνα

Δημοτικό Σχολείο Μικρόπολης

169

 

12

 

 

Robot-Tech

Γαλανός Ιωάννης

Καραγιαννίδης Απόστολος

Λαμπριανίδου Βασιλική

Δήμου Νίκος

Τικταπανίδης Βασίλης

Σαρπότα Μαρία

Ανεξάρτητη Ομάδα – @robot’s

165

 

6

 

 

Ρομποαριανοί

Παλαιολόγου Στέλιος

Καλιάτσας Στέφανος

Δημουτσης Δημήτρης

Παπαζογλου Χάρης

Αραμποτζής Γιώργος

Εγγλέζος Παναγιώτης

Μπαμπαλιας Κυριάκος

Γκόγκος Χρήστος

Ελευθερία Ρίγγα

Computer Action

148

Αποτελεσματα – κατηγορία Γυμνασίου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ

ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Σχολείο που εκπροσωπεί

Συνολική Βαθμολογία

 

 

 

ROBO – ROYALS

Κυλίτση Αργυρώ

Μπαλαφούτη Μαρία

Σπύρου Οδυσσέας

Χατζηκυριακού Χριστίνα

Μπαλαφούτης Αθανάσιος

Κοινωνικό Κέντρο Σ. Χαλιορή.

150

 

 

ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ

Μπουκοβάλας Χρήστος

Παπαδόπουλος Χρήστος

Σκαρλάτος Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης

ΣύλλογοςRobospecialists

140

 

 

Lions Robots

Αναστασόπουλος Αθανάσιος

Γαμάγας Νικόλαος

Καμαργιάννης Πασχάλης

Γυμνάσιο Σουφλίου

100

 

 

Friends of robots2st

Γιαλαμίδη Δήμητρα

Μπαχαρίδου Μαρία

Ραντζάκη Χρυσάνθη

Κεραμιτσή Στέλλα

1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας

100

 

 

RobotSorcieres

Κοντογιάννη Παναγιώτα

Ντουμα Αννα

Καμαργιάννης Πασχάλης

Γυμνάσιο Σουφλίου

100

 

 

BenTech

Γεωργαντάς Κωνσταντίνος

Κοπανάκης Γεώργιος

Χατζηαγαπίου Ανδρέας

Γυμνάσιο Δ.Ε. Σαπών

100

 

 

RoboΦτιάχτες 2

Γκουντινούδης Δημήτριος

Κουπούκης Αιμίλιος

Μπαλτατζής Δημοσθένης

Παπανδρέου Ανδρέας

Πολίτης Γεώργιος

1ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

90

 

 

Friends of robots 1st

Βοσνακίδης Ζήσης

Λαυκίδου Αννα

Τσιακιρούδης Χρήστος

Κεραμιτσή Στέλλα

1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας

90

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού ποδοσφαίρου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ

ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Σχολείο που εκπροσωπεί

 

 

RoboGenius

 

Μουμτζής Χρήστος

Ταρχανίδης Νίκος

Γιουρατ Μπουτσεκ

Βασίλης Κόκκινος

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

RoboDuo

 

Παπαλεξίου Αλέξης

Τσούτσας Φίλιππος

Βασίλης Κόκκινος

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Football3

 

Παρασχίδης Αναστάσιος

Σαρκαβος Νίκος

Καντζιλίδου Δωροθέα

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Roboplayers

 

Παπαδόπουλος Δημήτρης

Μπατζακίδου Μιχαέλα

Παπαδόπουλος Δομινίκος

Παναγιώτης Γιάννης

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Robowinners

 

Πανταζίδης Αλέξανδρος

Κομματίδου Στέλλα

Παναγιώτης Γιάννης

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Robogoalers

 

Φουντούκης Δημήτρης

Σιγλίδης Αλέξανδρος

Τσουκαλίδης Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Robot8th

 

Θεοφανίδου Ειρήνη

Θεοφανίδου Πολυξένη

Στεργίου Αγάπη

Τρυγώνης Σταύρος

Παπατσίμπας Βασίλης

8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης

 

 

Turbo_X

 

Γκοφκόλας Γιώργος

Δροπουλος Γιώργος

Δημουλης Γιωργος

Κεραμυδας Χαράλαμπος

Γούδας Τηλεμαχος

Κεντρο ΠληροφορικήςComputer Action

 

 

Robo-Μπουλντόζες

 

Ιωαννίδης Μιχάλης

Σιούτας Νικόλας

Μπόγλου Παναγιώτης

Μήτρου Αντώνιος

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Fotbalistes

 

Τοπτσιώτης Ιωάννης

Αναστασιάδης Ιάσων

Κουρπανίδης Αλέξης

Καντζιλίδου Δωροθέα

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Robotitanes

 

Παρασκευάς Ιωάννης

Λαζίδης Κυριάκος

Στριβάνης Νίκος

Κόκκινος Βασίλης

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

Λέων

 

Δομνίδης Θανάσης

Μποτσιόγλου Ανέστης

Αχμετογλου Ογουζχαν

Μήτρου Αντώνιος

ΣύλλογοςRobospesialists

 

 

DataEvros team4

 

Κοσμίδης Κων/νος

Αναγνωστοπούλου Μαρίνα

Τριαντόπουλος Αγγελος

Πεχλιβάνης Αντώνιος

Ανδρεοπούλου Κυριακή

Σχολή ΠληροφορικήςDataEvros

 

 

FIRSTάδες

 

Τασελαρίδης Παναγιώτης

Κερασίδης Ελευθέριος

Βαλσαμίδης Ιάσονας

Πλευρίδης Εμμανουήλ

Κουρτίδης Απόστολος

Κωστουδης Κωνσταντίνος

1ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης

 

 

RobotMakersof8

 

Βορβολάκος Αγγελοσ

Καμπακάκης Χρήστος

Κόλκας Δημοσθένης

Παπανδρέου Αναστάσης

Παπατσίμπας Βασίλης

8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης

 

 

DataEvros team3

 

Συβρίδης Σταύρος

Αργύρης Αντώνιος

Σιωπίδης Θοδωρής

Τοτίλου Ευάγγελος

Ανδρεοπούλου Κική

Σχολή ΠληροφορικήςDataEvros

Επιστημονικός υπεύθυνος Περιφέρειας Η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Θράκης: κ. Ναλμπάντη Θεοδώρα E-mail: tnalmpan@sch.grτηλ. 6932532960