Ολυμπιακός – SKODA ΞΑΝΘΗ 0-1

Η SKODA ΞΑΝΘΗ είναι στον τελικό! Οι έφηβοι του Κώστα Μπεδρελή θριάμβευσαν με 0-1 επί της αντίστοιχης ομάδας του Ολυμπιακού χάρη στο γκολ του Τζιβανόπουλου στο 49ο λεπτό. Η επιτυχία της SKODA ΞΑΝΘΗ αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 65ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ζουμπουλίδης. Τον ημιτελικό στο γήπεδο του Περιστερίου παρακολούθησε και το προπονητικό team των αντιπροσωπευτικών συγκροτημάτων της Ελλάδας.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός απείλησε με Νεοφυτίδη, Ξενιτίδη και Καφετζή χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, ενώ η ξανθιώτικη ομάδα είχε καλή στιγμή με τον Σουλεϊμάν. Σε ένα 45λεπτο όπου οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας 69% και πέντε κερδισμένα κόρνερ με τους παίκτες του Κώστα Μπεδρελή να αμύνονται αποτελεσματικά. Στο 46’ ο Σαββίδης σταμάτησε την κοντινή προσπάθεια του Καμπετζή.

Στο 49’ όμως ο Τζιβανόπουλος που μπήκε αλλαγή στο β’ μέρος με ιδανικό πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τον Καράδαη κάνοντας το 0-1. Στο 51’ ο Κωστανάσιος έκανε το σουτ με τον Σαββίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 55’ το σουτ του Μελιόπουλου από το ύψος της περιοχής ήταν άστοχο. Η κεφαλιά του Αγγελόπουλου στο 66’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια της ξανθιώτικης ομάδας. Στο 73’ το σουτ του Ξενιτίδη βρήκε σε ετοιμότητα τον Σαββίδη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σπυρίδων Σταθόπουλος (Δημόπουλος – Δουλγεράκης) της ΕΠΣ Δυτικής Αττικής ενώ 4ος διαιτητής ο Αλέξανδρος Δραγάτης (ΕΠΣ Αν. Αττικής) που απέβαλλε τον Ζουμπουλίδη στο 65ο λεπτό με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 79’ η ξανθιώτικη ομάδα διαμαρτυρήθηκε για μία περίπτωση πέναλτι στον Ιωσηφίδη. Στα 8 λεπτά καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός είχε τρία δοκάρια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (προπονητής: Δημήτρης Μαυρογενίδης): 1. Καράδαης, 2. Αμπάρα, 3. Χατζηχρήστου (77. 16’ Μανωλάκης), 4. Γιανναράκης, 5. Τσιμπούκας, 6. Νεοφυτίδης (66’ 13. Αντωνόπουλος), 7. Κωστανάσιος (70’ 18. Χατζηιωαννίδης), 8. Αγγελόπουλος, 9. Τσιριγώτης (54’ 14. Βοΐλης), 10. Ξενιτίδης (80’ 17. Πεΐος), 11. Καμπετζής.
Αλλαγές: 15. Σκαφίδας (τ/φ), 12. Παπαδογιωργάκης, 13. Αντωνόπουλος, 14. Βοΐλης, 16. Μανωλάκης, 17. Πεΐος, 18. Χατζηιωαννίδης.

SKODA ΞΑΝΘΗ (προπονητής: Κώστας Μπεδρελής): 1. Σαββίδης, 15. Χασάνογλου Φεϊζή, 12. Παπάζογλου, 16. Θεοφυλάκης, 5. Πεταλωτής, 6. Μελιόπουλος, 7. Ζουμπουλίδης, 8. Τσαπάρης, 9. Αθανασιάδης (46’ 13. Τζιβανόπουλος, 95’ 2. Τενεκές), 10. Σουλεϊμάν Οκάν (72’ 14. Ιωσηφίδης 93’ 14. Ιωάννου), 11. Καλογιάννης (88΄ 4. Σπυριντόνοβ).
Αλλαγές: 22. Ζουρνατζίδης (τ/φ), 4. Σπυριντόνοβ, 14. Ιωσηφίδης, 13. Τζιβανόπουλος, 14. Ιωάννου, 18. Φιλιππίδης, 2. Τενεκές.