SKODA ΞΑΝΘΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

Το βράδυ της Κυριακής η SKODA ΞΑΝΘΗ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην αυλαία της φετινής Super League. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 0-1 επί της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου που τερμάτισε στην 13η θέση της βαθμολογίας με 33 πόντους. Το γκολ του Τσουκαλά στις καθυστερήσεις του α’ μέρους έκρινε την αναμέτρηση.

Το βράδυ της Κυριακής η SKODA ΞΑΝΘΗ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην αυλαία της φετινής Super League. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 0-1 επί της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου που τερμάτισε στην 13η θέση της βαθμολογίας με 33 πόντους. Το γκολ του Τσουκαλά στις καθυστερήσεις του α’ μέρους έκρινε την αναμέτρηση. Η SKODA ΞΑΝΘΗ αυτή τη χρονιά κέρδισε 6 παιχνίδια, αναδείχθηκε ισόπαλη σε 15 ματς, ενώ σε 9 αγώνες γνώρισε την ήττα.Πριν την έναρξη του αγώνα η ΠΑΕ SKODA ΞΑΝΘΗ, οι Xanthifans και ο Σύλλογος Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών ΑΟΞ – SKODA ΞΑΝΘΗ, κατέθεσαν λουλούδια τιμώντας την μνήμη του αδικοχαμένου Αντεφέμι Ολουμπάγιο που τόσο σύντομα έφυγε από τη ζωή μετά το τραγικό δυστύχημα στις 18 Απριλίου του 2011.Ξεχωριστή μέρα για τον Καδρή Ισμέτ που μετά από 36 χρόνια προσφοράς στην SKODA ΞΑΝΘΗ από τη θέση του μασέρ, δεν θα βρίσκεται στο προσωπικό της ομάδας από τη νέα σαιζόν.Δημήτρης Γούτας και Μανώλης Μπέρτος τιμήθηκαν από τον Σύλλογο Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών, τα μέλη του οποίου τους ευχαρίστησαν για την προσφορά τους στην ομάδα. Οι φάσεις του αγώνα 5’ Το αδύναμο σουτ του Μπαξεβανίδη πέρασε άουτ.14’ Το μακρινό σουτ του Ντιμιτρόφ κατέληξε στα χέρια του Περιστερίδη.25’ Ο Λουσέρο έκανε την πάσα στον Νιέτο που από αριστερή θέση μέσα από την περιοχή επιχείρησε το μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.37’ Το σουτ του Λουσέρο μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ.42’ Νέα προσπάθεια του Μπαξεβανίδη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Περιστερίδης.Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους και μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Τσουκαλά που από κοντά έκανε το 0-153’ Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Καπετάνου, έβγαλε σε κόρνερ δύσκολα ο Περιστερίδης.61’ Κόρνερ του Ντιμιτρόφ, κεφαλιά του Γούτα άουτ.73’ Ο Περιστερίδης βγήκε νικητής από την διπλή μονομαχία με Καρυπίδη και Γούτα μετά το φάουλ του Ντιμιτρόφ.75’ Ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε το σουτ του Καρανίκα.81’ Ο Ίλιτς με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή με τον Ζαρόπουλο να σταματά το πρώτο σουτ και τον Καρυπίδη το δεύτερο.84’ Σέντρα του Ντιμιτρόφ, κεφαλιά του Καπετάνου άουτ. Διαιτησία Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάριος Λαμπρόπουλος της ΕΠΣ Ηλείας με βοηθούς τους κ.κ. Λάζαρο Δημητριάδη (ΕΠΣ Μακεδονίας) – Λάζαρο Καμπούρη (ΕΠΣ Εύβοιας) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Γιώργος Μιχαηλίδης της ΕΠΣ Βοιωτίας. Οι συνθέσεις: SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Καρυπίδης, Βασιλακάκης, Καμαρά (69’ Τριάδης), Λουσέρο, Νιέτο (46’ Ορφανίδης), Ντιμιτρόφ, Σκούρτης (46’ Καπετάνος).ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Λίλα, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος (58’ Ηλιάδης), Τζημόπουλος, Ίλιτς (89’ Κοζορόνης), Ακόστα, Τσουκαλάς, Στρούνα, Κούτρης (72’ Καρανίκας).