Ατυχη η Ξάνθη, δικαιούταν τη νίκη

Ισόπαλο ήταν και το δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της SKODA ΞΑΝΘΗ για το 2016. Όπως και στην πρεμιέρα της Super League, έτσι και στην εξ αναβολής 16η αγωνιστική, η ξανθιώτικη ομάδα και ο ΠΑΟΚ πήραν από ένα βαθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν 19 πόντους μετά την 10η ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα. Για 6ο διαδοχικό παιχνίδι οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μένουν μακριά από τη νίκη μετά το τελικό 1-1 που διαμορφώθηκε από τα γκολ των Μυστακίδη (30’) και Σολτάνι (90’). Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον Καπετάνο (49’) και τον Σολτάνι (18’) ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 28’ με τον Μυστακίδη.

Στις καλύτερες φάσεις του αγώνα, στο 7’ ο Βασιλακάκης βρήκε τον Νιέτο που έκανε την σέντρα από αριστερά, με τον Σολτάνι υπό πίεση να μην καταφέρνει να σκοράρει. Δύο λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Ορφανίδη, ο Καπετάνος με κεφαλιά αστόχησε. Στο 13’ μετά σέντρα του Νιέτο στον Ορφανίδη, ο τελευταίος έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Όλσεν να μπλοκάρει. Στο 14’ σε κόντρα επίθεση της SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Σολτάνι να βγαίνει μόνο με τον τερματοφύλακα αλλά η προσπάθεια του δεν είχε ευτυχή κατάληξη και στο 18’ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στη νέα μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά από τη σέντρα του Νιέτο. Στο 22’ ο Ορφανίδης δέχθηκε την πάσα από το Λισγάρα κάνοντας το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Όλσεν να αποκρούει. Στο 28’ ο Μυστακίδης με σουτ από το ύψος της περιοχής είχε δοκάρι για τον ΠΑΟΚ αλλά δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 37’ ο Λουσέρο έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο μοναδικό λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος ο Νιέτο έκανε το σουτ που βρήκε τον Όλσεν σε ετοιμότητα.
Στο 47’ μετά από κόρνερ του Λουσέρο, η κοντινή κεφαλιά του Βασιλακάκη μπλόκαρε ο Όλσεν και στο 49’ είχαμε το δεύτερο δοκάρι για την SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Μπέρτο να κάνει τη σέντρα και τον Καπετάνο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Όλσεν. Στο 56’ μετά το κόρνερ του Πέλκα η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη που από κοντά αστόχησε. Στο 90’ ο Σολτάνι με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 1-1 και στην τελευταία φάση ο Ροντίγκρεζ έστειλε την μπάλα άουτ.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάριος Λαμπρόπουλος (ΕΠΣ Ηλείας) με βοηθούς τους κ.κ. Ιωάννη Τουμπακάρη (ΕΠΣ Αθηνών) – Παναγιώτη Μεσσήνη (ΕΠΣ Αχαΐας) ενώ 4ος διαιτητής ο Άγγελος Ευαγγέλου της ΕΠΣ Αθηνών.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Λισγάρας, Γούτας, Λουσέρο, Βασιλακάκης (62’ λ.τρ. Ερέα), Σολτάνι, Νιέτο (57’ Τριάδης), Καπετάνος (72’ Σκούρτης), Ορφανίδης Π.
ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλας, Κοροβέσης, Κίτσιου, Τσίμιροτ, Τζιόλης, Χαρίσης, Μυστακίδης (87’ Ζάιρο), Αθανασιάδης, Σαμπό (46’ Βίτορ), Πέλκας (57’ Ροντρίγκεζ).