Ήττα από τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 2-3 από τον Παναθηναϊκό γνώρισε η SKODA ΞΑΝΘΗ στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague.

Οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Λέτο στο 21′ και με κεφαλιά του ίδιου στο 23′ πήραν προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο με 0-2 και στην επανάληψη με τον Κουίνσι διεύρυνε τον δείκτη του σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Λέτο στο 21′ και με κεφαλιά του ίδιου στο 23′ πήραν προβάδισμα από το π

Η SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Εντιμάρ (65′) και τον Βλαχοδήμο (68′) ξαναμπήκε στο παιχνίδι αλλά η πίεση που άσκησε μέχρι το τέλος δεν έφερε κάτι θετικό.

Οι δηλώσεις των προπονητών

ΖΕΣΟΥΑΛΔΟ ΦΕΡΕΪΡΑ

«Νομίζω ότι φέτος ο Παναθηναϊκός είναι διαφορετική ομάδα, περισσότερο αλληλέγγυος. Ο μήνας αυτός χωρίς παιχνίδια ήταν περίπλοκος για μας. Χρειάζονται και οι επίσημες υποχρεώσεις για να φανεί η δουλειά των προπονήσεων. Ο πιο δύσκολος αντίπαλος στο παιχνίδι αυτό ήταν ο άνεμος. Πιστεύω πως όταν ήμασταν 11 εναντίον 11 ήμασταν καλύτεροι, μετά την αποβολή έπρεπε να διαφοροποιήσουμε τα πλάνα μας. Στο β’ μέρος μπήκαμε καλά, σημειώσαμε και το τρίτο γκολ, όμως ο άνεμος που επανήλθε δριμύς μας δυσκόλεψε. Η SKODA ΞΑΝΘΗ έκανε ότι έπρεπε. Εμείς δεχθήκαμε δύο γκολ που ήταν πολύ όμορφα και στη συνέχεια θεώρησα πως έπρεπε να διαφυλάξω το αποτέλεσμα και γι’ αυτό έβαλα τον Καντέ, για να σιγουρέψω τη νίκη μας. Συγχαίρω τους παίκτες μου για τον τρόπο που έπαιξαν παρά το γεγονός ότι αγωνιστήκαμε για αρκετή ώρα με 10 παίκτες.»

ΜΑΡΙΝΟΣ ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ (SKODA ΞΑΝΘΗ):

«Είμαστε άξιοι της μοίρας μας και το λέω αυτό γιατί πραγματικά «πετάμε» παιχνίδια που θα μπορούσαν να είναι καλύτερα για μας. Το ίδιο έγινε με την ΑΕΚ, με τον ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο μέρος ήμασταν πολύ κακοί. Και οι 11 παίκτες ήταν για… αλλαγή. Θεωρώ πως δείξαμε πολύ μεγάλο σεβασμό στον αντίπαλο που χωρίς να μας πιέσει καθόλου, βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά. Εμείς μετά αρχίσαμε να εμφανιζόμαστε στο παιχνίδι. Μας ήρθε η αποβολή του Βιτόλο πριν λήξει το ημίχρονο. Στο β’ μέρος και μέχρι το χρονικό σημείο που έγινε το 2-3 στο β’ μέρος δεν έχω παράπονο από την ομάδα μου. Θέλαμε ένα γρήγορο γκολ όμως κι αντί το σκορ να γίνει 1-2 έγινε 0-3. Και μετά το 2-3 είχαμε καλές στιγμές να φτάσουμε στην ισοφάριση αλλά χάσαμε. Δεν γίνεται να πετυχαίνουμε 5 γκολ με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, να δεχόμαστε 7 και να μην παίρνουμε αποτέλεσμα. Πρέπει να δουλέψουμε πάνω σ’ αυτό γιατί είναι κρίμα να χάνουμε τους βαθμούς με αυτόν τον τρόπο. Συνολικά στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός με 3-4 ευκαιρίες σκόραρε 3 φορές κι εμείς με 10 ευκαιρίες βάλαμε μόνο δύο γκολ. Ήμασταν επιπόλαιοι μετά το 2-3. Γενικά, πίστεψα στην ισοφάριση και νομίζω ότι μπορούσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Έχουμε δυνατότητες σαν ομάδα αλλά δεχόμαστε πολύ εύκολα γκολ. Πρέπει να βρούμε τρόπο να γίνουμε πιο «σφιχτή» σαν ομάδα. Δυστυχώς και πάλι οι καιρικές συνθήκες επηρέασαν το παιχνίδι. Τώρα πρέπει να κοιτάξουμε τα δύο επόμενα εκτός έδρας παιχνίδια και να πάρουμε τους βαθμούς που χάσαμε στην έδρα μας.»

Εισιτήρια: 2.584
Εισπράξεις: 35.550 €