Πανθρακικός – SKODA ΞΑΝΘΗ 1-2

Την ευκαιρία να δουν την αγωνιστική ετοιμότητα των ποδοσφαιριστών τους είχαν SKODA ΞΑΝΘΗ και Πανθρακικός στην φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Κομοτηνής το Σάββατο το πρωί στο τελικό 1-2. Ραζβάν Λουτσέσκου και Δημήτρης Ελευθερόπουλος έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους παίκτες τους κι έβγαλαν τα δικά τους συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεών τους.

Η SKODA ΞΑΝΘΗ σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Νιέτο (38’) και τον Γουάλας στις καθυστερήσεις του α’ μέρους σε ένα διάστημα όπου ο Νιέτο στο 2’, ο Μπαξεβανίδης στο 5’, ο Τριάδης στο 8’και το 20’ απείλησαν για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Πανθρακικός με τους Νικόλτση στο 12’ και το 40’, Μεχία στο 30’ και την κεφαλιά του Ροτζέριο στο 45’ είχε καλές στιγμές. Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν με την κεφαλιά του Μπουγαΐδη στο 57’ ενώ είχαν ευκαιρίες και με τους Μπαϊκαρά (64’, 80’), Μουδούρογλου (69’) και Ποτουρίδη (87’) ενώ η SKODA ΞΑΝΘΗ είχε ένα άστοχο σουτ με τον Ορφανίδη στο 80’.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρήστος Γκράνας της ΕΠΣ Θράκης με βοηθούς τους κ.κ. Βασιλόπουλο (ΕΠΣ Έβρου) – Σαμουργκασίδη (ΕΠΣ Θράκης) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Κακουλίδης (ΕΠΣ Θράκης).
SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος (46’ Γκαραβέλης), Μπαξεβανίδης, Γουάλας (46’ Γουάλας), Φάρκας, Λισγάρας, Τόμιτς, Έλτον, Νιέτο (78’ Φασίδης), Κρίστοφερ (80’ Χατζητερζόγλου), Τριάδης (66’ Ορφανίδης), Ράνος.
Η αρχική 11άδα του Πανθρακικού: Αθανασιάδης, Ζδράβος, Χρήστου, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Μεχία, Ροτζέριο, Σέτι, Χαβίτος, Χασομέρης, Νικόλτσης.