SKODA ΞΑΝΘΗ – Λοκομοτίβ Πλόβντιβ 1-0

Διεθνές φιλικό παιχνίδι έδωσε το απόγευμα της Παρασκευής η SKODA ΞΑΝΘΗ στο γήπεδό της με αντίπαλο την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ. Η ξανθιώτικη ομάδα επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του νεαρού Αργύρη Μπαρέττα στο 39ο λεπτό. Ο Νίκος Καραγεωργίου είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες και παράλληλα να δει την αγωνιστική τους ετοιμότητα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν περισσότερες φορές την αντίπαλη εστία. Στο 10ο λεπτό ο Σουάρεζ αστόχησε στο πλασέ από το ύψος της περιοχής ενώ στο 20’ ο Μπαρέττας από αριστερή θέση επιχείρησε το σουτ που δεν βρήκε στόχο. Στο 35’ ο Σουάρεζ έκανε την παράλληλη σέντρα και προ του Ράνου, ο Φεραρέσο προσπάθησε να διώξει την μπάλα κι αυτή βρήκε στο πρόσωπο του τερματοφύλακα Γκοσποντίνοβ με αποτέλεσμα να αποσοβηθεί το γκολ. Στο 37’ ο Καμπούροβ προσπάθησε να αιφνιδιάσει με ένα ψηλοκρεμαστό μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Ζαρόπουλου ενώ στο 39’ το σκορ άνοιξε. Ο Ράνος έσπασε την μπάλα πλάγια στον Κάλβο κι αυτός από θέση δεξιά έκανε την σέντρα. Η μπάλα κατέληξε στον Μπαρέττα που με πλασέ σκόραρε κάνοντας το 1-0.
Στην επανάληψη η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 61ο λεπτό με την προσπάθεια του Σουάρεζ να σκοράρει από μακριά αλλά τον Γκοσποντίνοβ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Οι δύο προπονητές στην εξέλιξη του αγώνα προχώρησαν σε αλλαγές προσώπων δίνοντας χρόνο συμμετοχής. Η ξανθιώτικη ομάδα ήταν πιο απειλητική χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο γκολ. Στο 80’ ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε σταθερά την κεφαλιά του Εν Ντιαγιέ από κοντινή απόσταση. Στο 85’ ο Νάκας έχασε το κοντρόλ λίγο πριν το τελικό πλασέ και μαζί την ευκαιρία. Ωστόσο η απόκρουση του αγώνα έγινε στο 90ο λεπτό από τον Στόιτσεβ που απέκρουσε εντυπωσιακά το όμορφο αριστερό πλασέ του Τορομανίδη από το ύψος της περιοχής. Στις καθυστερήσεις το φάουλ του Τριάδη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρήστος Γκράνας (Χατζημωυσιάδης – Εμπλιούκ) και 4ος ο Γιώργος Κουναλάκης της ΕΠΣ Ξάνθης.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Τσαμούρης (75’ Τριάδης), Χοσέμι (62’ Βάλλας), Παπαδιώτης, Φλίσκας (75’ Τορομανίδης), Κάλβο, Βασιλακάκης (69’ Νάκας), Ράνος (62’ Κούτεβ), Σουάρεζ (62’ Τσιάρας), Μπαρέττας (70’ παίκτης υπό δοκιμή).
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ: Γκοσποντίνοβ (59’ Στόιτσεβ), Τοντόροβ (66’ Κιάνγκ)), Φεραρέσο, Τούντσεβ, Κρατσούνοβ (64’ Μαρκόβ), Εν Ντιαγιέ (84’ Μαλάμοβ), Λουχουνγκου (60’ Παουλίνιο), Λαζάροβ, Γιακίμοβ (59’ Γιάντσεβ), Καμπούροβ, Ντο Κάρμο (71’ Κίκι).