ΔΙΠΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ…ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ!!!

Την συμμετοχή στον πρώτο τελικό της ιστορίας της εξασφάλισε ουσιαστικά η Ξάνθη. Η ακριτική ομάδα κέρδισε 2-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” τον Αρη και στη ρεβάνς της 26ης Απριλίου αναμένεται να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης.
Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με γκολ του Μαχράτζε και πήρε τη νίκη στο 88ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Καζάκη. Οι “κίτρινοι” είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 63 με αμφισβητούμενο πέναλτι του Λαζανά ενώ είχαν και δύο δοκάρια σε σουτ του Κουεμάχα (50ο) και Νεμπεγλέρα (72).

Την συμμετοχή στον πρώτο τελικό της ιστορίας της εξασφάλισε ουσιαστικά
η Ξάνθη. Η ακριτική ομάδα κέρδισε 2-1 στο "Κλεάνθης Βικελίδης" τον Αρη και στη ρεβάνς
της 26ης Απριλίου αναμένεται να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με γκολ του
Μαχράτζε και πήρε τη νίκη στο 88ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Καζάκη. Οι "κίτρινοι"
είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 63 με αμφισβητούμενο πέναλτι του Λαζανά ενώ είχαν
και δύο δοκάρια σε σουτ του Κουεμάχα (50ο) και Νεμπεγλέρα (72).

Ακριβώς με τη συμπλήρωση του ημίωρου, η Ξάνθη έφτασε στο γκολ. Στο
31 ο Βόζαμπαλ απέφυγε τρεις αντιπάλους και έδωσε στον Μαχράτζε, που με σουτ έκανε
το 0-1.

Δέκα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με
τον Λαμπριάκο, αλλά ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, ενώ στο 43' οι αμυντικοί του Αρη έδιωξαν
πάνω στη γραμμή πλασέ του Μπαϊκαρά.

το β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν
το σε βάρος τους αποτέλεσμα και στο 50' είχαν την πρώτη ευκαιρία, όταν το σουτ του
Κουεμάχα κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο 53' ο Πιζανόφσκι απέκρουσε με δυσκολία το
δυνατό σουτ του Σανχούρχο.

Στο 61' σε διεκδίκηση της μπάλας στην περιοχή μεταξύ Παπαδημητρίου
και Κουεμάχα ο τελευταίος έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο
του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαζανάς κι έκανε το 1-1.

Το γκολ αυτό ανέβασε κατακόρυφα το ρυθμό του αγώνα, αλλά και το
πάθος των ποδοσφαιριστών, με αποτέλεσμα να γίνουν πιο δυνατές οι μονομαχίες. Ο Αρης
διατηρούσε την υπεροχή και στο 72' είχε και δεύτερο δοκάρι, σε φάουλ του Νεμπεγλέρα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, όμως στο 82' ο Κουεμάχα αντίκρισε
την κόκκινη κάρτα. Αυτό έριξε τον ρυθμό του Αρη και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 88'
και από μπαλιά του Παπαδημητρίου, ο Καζάκης έκανε το 2-1.

Η νίκη αυτή φέρνει την Ξάνθη αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό
του Κυπέλλου, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθήνας)

Κόκκινες: 82' Κουεμάχα Κίτρινες: Σανχούρχο, Παπαδόπουλος, Καλλιμάνης,
Γόγολος, Πρίττας, Παπαδημητρίου, Καζάκης

ΑΡΗΣ: Πουρλιοτόπουλος, Παπαδόπουλος, Γόγολος, Νάιντος, Βανγκέλι
(46' Λαζανάς), Μουράφσκι, Νεμπεγλέρας, Καλλιμάνης, Σανχούρχο (87' Μαρκομιχάλης),

Αν και όλα έδειχναν ότι ο τεχνικός της SKODA Ξάνθης, Γιάννης Μαντζουράκης,
δεν θα εμφανιζόταν στη συνέντευξη Τύπου, ο ίδιος ήρθε την τελευταία στιγμή μόλις
ο κ. Χατζάρας ολοκλήρωσε την ομιλία του.

Ο προπονητής της Ακριτικής ομάδας αναφέρθηκε στις ευκαιρίες που
δημιούργησε η Ξάνθη στο πρώτο μέρος ενώ δεν παρέλειψε να απαντήσει στον προπονητή
του Αρη.

"Το παιχνίδι έπρεπε να τελειώσει στο πρώτο ημίχρονο όπου δημιουργήσαμε
μεγάλες φάσεις και έπρεπε να πετύχουμε και άλλα τέρματα. Στην επανάληψη ο Αρης επανήλθε
και μας απείλησε αλλά τελικά εμείς καταφέραμε και φύγαμε με την νίκη την οποία αξίζαμε
βάση της απόδοσης μας".

Στην ερώτηση σχετικά με την αποβολή του Κουεμάχα ο τεχνικός της
Ξάνθης απάντησε: "Δεν θέλω να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση, ασχολούμαι μόνο με
το παιχνίδι".

Οι ερωτήσεις όμως για την φάση της αποβολής του έγχρωμου παίκτη
των κιτρινόμαυρων συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα ο κ. Μαντζουράκης να απαντήσει ότι
ο Κουεμάχα χτύπησε τον παίκτη του έστω κι αν το βίντεο τον διαψεύδει κατηγορηματικά:

"Ήταν όντως κλωτσιά. Ο Αρης δεν θα πρέπει να έχει παράπονο για την
διαιτησία. Εμάς αδίκησε ο Ζωγράφος με τα πολλά φάουλ που έδωσε".

Αυτά τα τελευταία του λόγια προκάλεσαν τα γέλια όλων των παρευρισκομένων
στην αίθουσα, αλλά ο κ. Μαντζουράκης δεν φάνηκε να πτοείται.

Στη συνέχεια ο προπονητής της Ακριτικής ομάδας σε ερώτηση για τον
αν γύρισε προς τον πάγκο του Αρη για να βρίσει τον Γιώργο Χατζάρα είπε: "Δεν το
έκανα. Δεν ασχολήθηκα με τον κ. Χατζάρα".

Όσο για το αν η Ξάνθη προχωρήσει σε ανακοίνωση για την αναμέτρηση
ο κ. Μαντζουράκης τόνισε: "Αυτό είναι δουλειά της διοίκησης. Δε με ενδιαφέρει αυτό".

Ολοκληρώνοντας την ομιλία του ο προπονητής της Skoda Ξάνθης τόνισε:
"Κάθε φορά που αγωνιζόμαστε στο Χαριλάου φεύγουμε με παράπονο. Όλη την προηγούμενη
εβδομάδα ο Λουτσιάνο δεχόταν απειλητικά τηλεφωνήματα στα οποία τον απειλούσαν ότι
θα του σπάσουν το αυτοκίνητο".

Χατζάρας: "Ο Αρης έπαθε ζημιά"

Ο τεχνικός του Αρη, Γιώργος Χατζάρας ξεκίνησε πρώτος τη συνέντευξη
Τύπου μετά το ματς με την Ξάνθη, αναφερόμενος στην αντιεπαγγελματική συμπεριφορά
του Γιάννη Μαντζουράκη ο οποίος δεν θα έδινε το παρών για να μιλήσει.

Ο προπονητής των κιτρινόμαυρων τόνισε ότι πήρε την απόφαση να βρεθεί
στην συνέντευξη Τύπου την τελευταία στιγμή σεβόμενος κάποια πράγματα ενώ δεν παρέλειψε
να ευχαριστήσει τον κόσμο για την παρουσία του στο Κλεάνθης Βικελίδης παρά την άσχημη
φετινή χρονιά που διανύουν ο κίτρινοι.

"Θέλω να ξεκινήσω λέγοντας ότι η συμπεριφορά του κ. Μαντζουράκη
να μην έρθει στην συνέντευξη είναι αντιεπαγγελματική. Ο προπονητής της Ξάνθης σε
πολλά σημεία του αγώνα μας έβριζε. Πραγματικά πήρα την απόφαση να έρθω να μιλήσω
την τελευταία στιγμή κυρίως γιατί σέβομαι κάποια πράγματα σε αυτήν την δύσκολη ώρα
που βρίσκεται ο Αρης. Εμείς όμως θα είμαστε παρών τόσο στα εύκολα όσο και στα δύσκολα.
Ο Αρης στο παιχνίδι έπαθε ζημιά που θα φανεί στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Θέλω
να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που είναι κοντά μας όχι μόνο στο χθεσινό αλλά
σε όλα τα παιχνίδια που δίνουμε και είναι άξιος συγχαρητηρίων".