Αδικη ήττα

Το γκολ του Τζορτζ στο 84ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο Ηράκλειο μεταξύ του ΟΦΗ και της SKODA ΞΑΝΘΗ.

Το τελικό 1-0 αδικεί την προσπάθεια της ξανθιώτικης ομάδας που είχε ευκαιρίες και δοκάρι με τον Λουσέρο για κάτι καλύτερο…

Περιγραφή αγώνα

Τρεις μέρες μετά το 2-0 επί της Νίκης Βόλου για το πρωτάθλημα η SKODA ΞΑΝΘΗ αντιμετώπισε στην Κρήτη και το «Θ. Βαρδινογιάννης» τον ΟΦΗ για την 2η αγωνιστική της Β! Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ξανθιώτικη ομάδα με το 1-0 στον πρώτο αγώνα κόντρα στη Νίκη Βόλου είχε 3 βαθμούς σε αντίθεση με τους άλλους δύο αντιπάλους του ομίλου, ΟΦΗ και Ζάκυνθο που στο μεταξύ τους παιχνίδι δεν βγήκε νικητής, ενώ νωρίτερα σήμερα, η αναμέτρηση της Νίκης Βόλου – Ζακύνθου δεν διεξήχθη με υπαιτιότητα της γηπεδούχου ομάδας.

Η SKODA ΞΑΝΘΗ έχοντας δύο διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια για το κύπελλο και το πρωτάθλημα ανακοίνωσε μία 21μελή αποστολή και για τις δύο αυτές αναμετρήσεις (ΟΦΗ, Παναιτωλικό) μιας και από την Κρήτη θα ταξιδέψει στο Αγρίνιο για να αγωνιστεί την Κυριακή.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ προτίμησε να κάνει αλλαγές στην αρχική του 11άδα σε σχέση με τους παίκτες που είχε παρατάξει στις δύο πρώτες του παρουσίες στην άκρη του πάγκου της ομάδας. Ζαρόπουλος, Λισγάρας, Σολτάνι ήταν μόνο οι τρεις παίκτες που συμμετείχαν και στα προηγούμενα παιχνίδια και οι Μπέρτος, Κομεσίδης, Ρούντι, Ολιβέιρα, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Γούτας, Ράνος στα αρχικά πλάνα.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για την ξανθιώτικη ομάδα με την κεφαλιά του Σολτάνι και στο 21´ και πάλι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν άλλες δύο φορές, για μία SKODA ΞΑΝΘΗ που μπήκε καλύτερα από τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο.

Η κατοχή μπορεί να ήταν μοιρασμένη όμως οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν πιο απειλητικοί αλλά το 0-0 ¨σφράγισε¨ τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΟΦΗ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός βάζοντας στο παιχνίδι τον Τζορτζ στη θέση του Φερούζ.

Ο Ζαρόπουλος στο σουτ του Σίσιτς αντέδρασε σωστά ενώ στη συνέχεια ο Ολιβέιρα είχε τρεις στιγμές με σουτ τα οποία δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Ιδιαίτερα η φάση του 58´ ήταν η πιο μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Ο Γκατούζο έβαλε στο παιχνίδι και τον Μεραμπασβίλι στη θέση του Σίσιτς στην δεύτερη κίνησή του από τον πάγκο στο 60´.

Η πρώτη κίνηση της SKODA ΞΑΝΘΗ στο παιχνίδι ήταν ο Λουσέρο που πήρε τη θέση του Ολιβέιρα στο 68´.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ρούντι έδωσε τη θέση του στον Κλέιτον με τον Βραζιλιάνο να είναι πρωταγωνιστής στην επόμενη φάση όταν το σουτ του στο 74´ απέκρουσε ο Λόρια.

Ο αγώνας δεν άλλαζε μορφή μέχρι το 84´. Στο σημείο αυτό ο Λόρια με δύο επεμβάσεις κράτησε το μηδέν στην εστία του ΟΦΗ αποκρούοντας τα σουτ των Κλέιτον – Καπετάνου και στην κόντρα επίθεση έγινε το 1-0 από τον Τζορτζ. Ένα γκολ που ήρθε χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους και τελικά έκρινε και τον αγώνα παρα το δοκαρι του Λουσερο στις καθυστερησεις.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης Πραξιτέλης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Α’ Βοηθός: Κωσταράς Πολυχρόνης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Β’ Βοηθός: Παστρωμάς Νεκτάριος (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)

4ος Διαιτητής: Στυλιαράς Δημήτρης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας

)Κίτρινες: 30´ Ολιβέιρα, 69´ Μονιάκης

Συνθέσεις ΟΦΗ: Λόρια, Αντελέγιε, Μονιάκης, Σίσιτς (60´ Μερεμπασβίλι), Κουτσιανικούλης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος (85´ Μπανούσης), Μεϊτέ, Στάθης, Απόνιο, Φερούζ (46´ Τζορτζ).

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Σολτάνι, Ρούντι (70´ Κλέιτον