Προβάδισμα πρόκρισης

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος η Xanthi FC επικράτησε με 1-0 επί του ΟΦΗ στον αγώνα που έγινε το απόγευμα της Τρίτης στο γήπεδό της.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης χάρη στο αυτογκόλ του Μητρόπουλου που σημειώθηκε στο 40ο λεπτό του αγώνα.

Ο Σολτάνι στο 44’ και ο Γιουνές στο 48’ στάθηκαν άτυχοι στις προσπάθειές τους έχοντας δοκάρια για τους νικητές, που είχαν συντριπτική κατοχή μπάλας κι άλλες καλές στιγμές.

Η ξανθιώτικη ομάδα στον επαναληπτικό αγώνα, θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ στην Κρήτη θέλοντας να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και να πάρει την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου.

Στο 17’ μετά από σέντρα του Σολτάνι η κεφαλιά του Ράνου πέρασε άουτ.

Στο 24’ ο Φλίσκας και ο Ζίβκοβιτς πρόλαβαν μέσα στην περιοχή την τελική προσπάθεια του Μάνου.

Στο 25’ το σουτ του Ντε Λούκας πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι ενώ άστοχη κατάληξη είχε και το σουτ του Χίσι στο 26’.

Ένα λεπτό αργότερα την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σολτάνι την μετέτρεψε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας και στο 28’ το μακρινό δυνατό σουτ του Λισγάρα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Δάφκου.

Στο 29’ ο Ντε Λούκας εκτέλεσε φάουλ, ο Ράνος έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ ενώ στο 32’ το σουτ του Μπαξεβανίδη δεν βρήκε στόχο.

Στο 40’ το σκορ άνοιξε όταν μετά από κόρνερ του Λάζιτς, ο Φλίσκας γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή όπου χτύπησε στο πόδι του Μητρόπουλου για να γίνει το 1-0.

Στο 42’ το σουτ του Μητρόπουλου κατέληξε άουτ και στο 44’ ο Σολτάνι με ψηλοκρεμαστό πλασέ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι κι ενώ ο Δάφκου είχε αποκρούσει την μπάλα νωρίτερα και ήταν εκτός θέσης.

Στο 48’ το σουτ του Γιουνές αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι και στο 68’ μετά από κόρνερ του Βρεττού το σουτ του Μητρόπουλου πέρασε άουτ.

Στο 72΄το σουτ του Βρεττού κατέληξε άουτ.

Στο 76’ μετά από σέντρα του Γουάλας, η κεφαλιά του Λάζιτς πέρασε λίγο άουτ.

Στο 88΄το καλό φάουλ του Τριάδη πέρασε λίγο άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης) με βοηθούς τους κ.κ. Αλέξανδρο Γρεβένη (ΕΠΣ Χαλκιδικής) – Χούσκογλου Αϊχάν (ΕΠΣ Θράκης) και 4ος διαιτητής ο Ιωάννης Γκουγκούδης (ΕΠΣ Σερρών) που κιτρίνισε τον Χίσι στο 90’ και τον Καμαρά λίγο αργότερα.

Xanthi FC (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου (61’ Γουάλας), Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Καμαρά, Σολτάνι (80’ Τριάδης), Λάζιτς, Ράνος, Γιουνές (67’ Βασιλακάκης).

ΟΦΗ (Μηνάς Πίτσος): Δάφκου, Παντίδος, Νάστος, Μάνος, Πάγκαλος (72’ Ογκμπόε), Βρεττός (80’ Μπουρσέλης), Κομεσίδης, Χίσι, Κιάσσος, Βαλλιανός, Μητρόπουλος.