Επιτυχίες του Γ.Σ.Ε.Γ. Ερατώ Ξάνθης στον αγώνα της Τελικής Φάσης Τραμπολίνο

Ο Γ.Σ.Ε.Γ. Ερατώ Ξάνθης συμμετείχε με επιτυχίες στον αγώνα της Τελικής Φάσης Τραμπολίνο Δ΄ Κατηγορίας των Περιφερειών Β΄- Δ΄ (Θεσσαλία, Ήπειρος, Ιόνια Νησιά, Μακεδονία και Θράκη) Συλλόγων και Ατομικού,  που διοργάνωσε η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία και  διεξήχθη το Σάββατο 21 Ιουνίου 2014 στην Περαία της Θεσσαλονίκης.

Στον αγώνα συμμετείχαν και τα παρακάτω σωματεία: Γ.Ο. Κέρκυρας, Γ.Ε. Τρικάλων, Σ.Ε.Α.Γ. Αχιλλέας Τρικάλων, Γ.Α.Σ. Φίκος Τρικάλων, Γ.Ε. Καλαμπάκας, Γ.Σ. Ερμής Καρδίτσας, Ηρακλής Α.Σ. Κοζάνης, Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος,  Γ.Ο. Αίας Θερμαϊκού,  Α.Ο. Αριστοτέλης Πολυγύρου, Α.Ο. Παλμός Καβάλας, Γ.Ο. Καβάλας.

Ο Γ.Σ.Ε.Γ. Ερατώ Ξάνθης πήρε μέρος στον Τελικό με 7 αθλήτριες και αθλητές, οι οποίοι είχαν περάσει στην προκριματική φάση των αγώνων Τραμπολίνο στις 22 και 23 Μαρτίου 2014 στο κλειστό Γυμναστήριο της Περαίας Θεσσαλονίκης.

Οι διακρίσεις του Συλλόγου και φέτος  ήταν σημαντικές-ένα αργυρό μετάλλιο στο ομαδικό, δύο χάλκινα στο ατομικό και αξιόλογες συμμετοχές- αναδεικνύοντας τις προσπάθειες των αθλητών-τριών και της προπονήτριας κας Λαρίσα Σερτάκοβα κατά τη διάρκεια όλης τη χρονιάς.

Ιδιαίτερα οι αθλήτριες και οι αθλητές του Συλλόγου Ερατώ κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις:

Α. Στο Ατομικό:

Στην κατηγορία Παμπαίδες ΔΒ΄ (ηλικίες 7-10 ετών) αγωνίστηκαν:

ο Τουμπάν Ρετζέπ, που κατέλαβε την 3η θέση και κατέκτησε 2 χάλκινα μετάλλια (στο Τραμπολίνο και στο Διπλό Μίνι Τραμπ) και

ο Κίσσας Γιώργος που κατέλαβε την 6η θέση στο Τραμπολίνο και την 9η θέση στο Διπλό Μίνι Τραμπ.

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ΄ (ηλικίες 7-10 ετών) αγωνίστηκαν:

η Παλτατσίδου Ζωή που κατέλαβε την 4η θέση στο Τραμπολίνο και την 6η θέση στο Διπλό Μίνι Τραμπ,

η Τσαούσογλου Μπεϊζά που κατέλαβε την 10η θέση στο Τραμπολίνο και την 12η στο Διπλό Μίνι Τραμπ και

η Χριστοφορίδου Ανδριάνα που κατέλαβε την 5η θέση στο Διπλό Μίνι Τραμπ.

Στην κατηγορία Παμπαίδες ΔΑ΄ (ηλικίες 11-12 ετών) αγωνίστηκε ο Σπανός Γιώργος και κατέλαβε τη 4η θέση στο Τραμπολίνο και την 6η θέση στο Διπλό Μίνι Τραμπ.

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΑ΄(ηλικίες 11-12 ετών) αγωνίστηκε η Πάνου Ελισάβετ και κατέλαβε την 13η θέση στο Τραμπολίνο και την 17η στο Διπλό Μίνι Τραμπ.

Β. Στο ομαδικό:

τα κορίτσια της κατηγορίας Παγκορασίδες ΔΒ΄(ηλικίες 7-10 ετών), Παλτατσίδου Ζωή, Τσαούσογλου Μπεϊζά και Χριστοφορίδου Ανδριάνα κατέκτησαν αργυρό μετάλλιο στο Διπλό Μίνι Τραμπ.

Συγχαίρουμε τις αθλήτριες και τους αθλητές του Συλλόγου μας καθώς και την προπονήτρια, κα Λαρίσα Σερτάκοβα, για τις διακρίσεις που πέτυχαν. Τους ευχόμαστε καλή ξεκούραση και να αγωνίζονται πάντα με δύναμη και επιτυχίες.

Τέλος, ευχαριστούμε τους γονείς που στέκονται πολύτιμοι αρωγοί στις προσπάθειες του Συλλόγου.