Με Σουάνη στις καθυστερήσεις πέρασε η Ξάνθη!

Με τέρμα του Σουάνη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ξάνθη κατάφερε να κερδίσει με 2-1 το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό και να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην πέμπτη φάση του Κυπέλλου. Οι Θρακιώτες ήταν, σε γενικές γραμμές, καλύτεροι, ενώ έχασαν και πέναλτι.

Το σκορ άνοιξε στο 17′ ο Κιντάνα με σουτ, ωστόσο οι Πειραιώτες, που δεν παράτησαν το ματς έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ροντρίγκο στο 71′ επίσης με σουτ.
   Τρία λεπτά αργότερα, η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι και μαζί και την αποβολή του Δήμου, όμως ο Ταϊντέρ, που το εκτέλεσε έστειλε την μπάλα άουτ.
    Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο αντίπαλοι θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, στο 93′ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Φαμπιανέζι, ο Σουάνης με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
   Εθνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Σουλογάνης, Γκράιμς (21′ Ψιάνος), Κωστάκης, Παγώνης, Σιλιγαρδάκης (60′ Σουμπίνιο), Αλημπάσης, Δήμος, Χαλαουάνι, Σύρος, Καρακώστας, Ροντρίγκο.
    Ξάνθη (Γιάννης Ματζουράκης): Λυμπερόπουλος, Βασιλακάκης (61′ Φαμπιανέζι), Ταϊντέρ, Κωστούλας, Ριζογιάννης, Τζιωρτζιόπουλος, Σταθάκης, Κιντάνα, Λουτσιάνο (67′ Κομεσίδης), Μαρσελίνιο (12′ Σουάνης), Στίβαρ.

Ματζουράκης: «Τραγουδούσαμε φάλτσα»!

Μπορεί η Skoda Ξάνθη να κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου σε βάρος του Εθνικού, όμως ο Γιάννης Ματζουράκης κάθε άλλο παρά ευχαριστημένος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα.

«Ήμασταν μια ομάδα που τραγουδούσε φάλτσα. Δεν έμεινα ικανοποιημένος, παρά μόνο από λίγες στιγμές. Ήταν καλύτερος ο Εθνικός σε όλο το παιχνίδι. Εμείς ήμασταν ασύνδετοι και με χαμηλό δείκτη ομαδικής τεχνικής. Ήμασταν μια ομάδα που τραγουδούσε φάλτσα. Το ίδιο τραγούδι, αλλά φάλτσα».

Απ’ τη μεριά του ικανοποιημένος έμεινε ο τεχνικός του Εθνικού, Μιχάλης Γρηγορίου, ο οποίος εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία. «Μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν ο Εθνικός. Δεν τα καταφέραμε όμως για διάφορους λόγους, όχι αγωνιστικούς. Αποτέλεσε καθοριστικό παράγοντα για το αποτέλεσμα (σ.σ. η διαιτησία). Δεν είναι μόνο το πέναλτι που έδωσε στην Ξάνθη που δεν ήταν, αλλά και το ότι σε εκείνη τη φάση μείναμε με δέκα παίκτες. Σε ένα χρονικό σημείο που ήμασταν πολύ ανεβασμένοι και είχαμε τον έλεγχο».