Δίκαιη νίκη…και 35 βαθμοί

Την 10η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η SKODA ΞΑΝΘΗ. Στα πλαίσια της 30ής αγωνιστικής επικράτησε με 1-0 επί του Πανιώνιου κι έφτασε τους 35 βαθμούς στον σχετικό πίνακα.

Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσε ο Καρίμ Σολτάνι στο 60ό λεπτό και ο Παναγιώτης Τριάδης στο 72’. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Αυλωνίτης.

Οι δηλώσεις των προπονητών

ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ (Πανιώνιος): «Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχαμε καλή παρουσία. Το παιχνίδι κρίθηκε στη λεπτομέρεια. Αν στο α’ μέρος καταφέρναμε να σκοράρουμε σε κάποιον από τους τρεις αιφνιδιασμούς μας τότε το αποτέλεσμα μπορεί να ήταν διαφορετικό. Αυτό που κρατάω είναι η διάθεση και η καλή εικόνα. Ξεχνάμε το παιχνίδι αυτό και πλέον κοιτάζουμε τα δύο επόμενα σημαντικά παιχνίδια. Υπάρχει και η κούραση αλλά στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό οφείλουμε να είμαστε ίδιοι από πλευράς διάθεσης.»

ΝΙΚΟΣ ΚΕΧΑΓΙΑΣ (SKODA ΞΑΝΘΗ): «Πετύχαμε μία σημαντική νίκη σήμερα. Νομίζω ήταν ορατό το γεγονός ότι μπήκαμε αγχωμένοι στο παιχνίδι. Υπήρχε πίεσε και άγχος όλη την εβδομάδα και στο ξεκίνημα του αγώνα. Κάναμε αβίαστα λάθη μέχρι το σημείο αυτό. Από εκεί και μετά όμως ήμασταν καλύτεροι, κάναμε ευκαιρίες, πήραμε μπροστά και κυριαρχήσαμε στον αγωνιστικό χώρο. Πετύχαμε στο β’ μέρος δύο τέρματα και υπήρχαν κι άλλες φάσεις που αν ήμασταν πιο προσεκτικοί το σκορ μπορεί να ήταν μεγαλύτερο. Κρατάμε τη νίκη, τους βαθμούς και κοιτάζουμε απ’ αυτή τη στιγμή την αναμέτρηση της Τετάρτης με την Βέροια γιατί είναι σημαντικοί προκειμένου να βγούμε από αυτή τη διαδικασία. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθειά τους και στον κόσμο που μας στήριξε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.»

Εισιτήρια: 1.022

Εισπράξεις: 5115 €